fbpx

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir? Bedelli Rehberi

Bedelli sermaye artırımı nedir? Bedelsiz sermaye artırımı ile farkı nedir. Hisse senedi fiyatları nasıl etkilenir. Bedelli sermaye artırımı avantajlı mı

Bedelli sermaye artırımı nedir? Bedelsiz sermaye artırımı ile farkı nedir. Hisse senedi fiyatları nasıl etkilenir. Bedelli sermaye artırımı avantajlı mı? Tüm detaylar bu yazımızda.

Hisse senedi yatırımcılarının zaman zaman karşılaştığı bir durumdur bedelli sermaye artışı. Borsada işlem yapan yatırımcılar tarafından çoğu zaman hoş karşılanmayan ve hisse senedi fiyatları üzerinde olumsuz etki yaratabilen bir husustur.

Bu özelliği ile ayrıca bir öneme sahip ve tüm yatırımcılar tarafından bilinmesi gereken önemli bir konudur. Bu yazımızda Borsada bedelli ne demek detayları ile inceleyeceğiz lütfen sonuna kadar dikkatle okuyun.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir

Bedelsiz sermaye artırımı yazımızda şirketin iç kaynaklarını sermayesine eklediğini belirtmiştik. Bedelsiz sermaye artırımı üzerine daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bedelli sermaye artışı, şirketin yeni hisse senedi ihraç ederek dış finansman sağlaması durumudur. Bedellide şirket sermaye artırımı yaparken yeni Hisse senedi ihraç etmektedir.

Adından anlaşılacağı üzere bu yeni paylar bir bedel karşılığı satılmaktadır. Bu işlem sonucunda Bedelsiz sermaye artırımının aksine şirkete yeni sermaye girişi olmaktadır.

Bedelli sermaye artışı, yeni ihraç edilecek hisse senetlerinin bedel karşılığı satılması sebebiyle halka arz benzeri bir durumdur. Fakat en temel fark, halka arzda şirketlerin ilk kez hisse senedi ihraç edecek olmasıdır.

Halka arz ile ilgili daha detaylı bilgi için Halka arz nedir? Ne kazandırır konulu yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bedelli Sermaye Artırımına Nasıl Katılınır

Hisse senedinin yatırımcısına kazandırdığı haklardan olan rüçhan hakkı ile mevcut pay sahipleri, yeni çıkarılacak hisse senedinin bedelini nakit olarak yatırarak bedelli işlemine katılınabilir. Bu hakka sahip olmak için bedelli işlemi öncesinde hisse senedini elinde bulunduruyor olmak yeterlidir.

Rüçhan hakkı hisse senedinin yatırımcıya kazandırdığı haklardan biridir. Hisse senedinin özellikleri ve getirdiği hakları incelediğimiz Hisse senedi nedir? nasıl alınır satılır başlıklı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bedelli işlemine katılmak istemeyen yatırımcılar dilerlerse rüçhan haklarını Borsa istanbul bünyesinde yer alan rüçhan hakkı kupon pazarı üzerinden satabilirler.

Bedelli Sermaye Artırımı Hesaplama

Bedelli sermaye artışı sonrası hisse fiyatı, hisse senedinin son kapanış seansı fiyatının, hisse başı bedelin ve bedelli oranınını çarpılıp çıkan sonucun bedelli oranına bölünmesi ile bulunabilir.

Bedelli sermaye artırımı hesaplama işlemi sırasında, bu işlemlerle uğraşmak yerine buradaki hesap makinesini kullanabilirsiniz.

Bedelli Sermaye Artırımı Hisse Senedini Nasıl Etkiler

Bir çok yatırımcının en çok merak ettiği kısım muhtemelen yazımızın tamda burasıdır. Bedelli sermaye artırımları Borsa istanbul tarihi boyunca hisse senetlerinde farklı fiyatlamalara neden olmuştur.

Geçmişteki örneklere bakarak Bedelsiz sermaye artırımı veya temettü ödemesi kadar hisselere prim kazandıran bir işlem olmasada iyi yönetildiğinde bu süreç hem şirket hemde yatırımcı açısından oldukça karlı sonuçlanabilmektedir.

İyi yönetimden kasıt, Bedelli sermaye artırımı ile şirketin kasasına girecek olan sermayenin verimli kullanılarak şirketin karlılığının teşvik edilmesidir. Ayrıca sermaye artırımı ile şirkete gelecek sermayenin nasıl ve ne şekilde kullanılacağı kamuya açıklanmalıdır.

Bedelli Sermaye Artırımı Şirketi Nasıl Etkiler

Şüphesiz bedelli işlemi en çok Hisse senetleri borsada halka arz olmuş şirketlere yarar sağlamaktadır. Nitekim bedelli işlemi ile şirketlere önemli ölçüde dış kaynak girişi olmaktadır.

Bu dış kaynak girişinin etkileri ise orta ve uzun vadede görülecektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer şirket bu dış kaynağı verimli kullanırsa karlılığını arttıracak ve sektöründe büyüyecektir.

Bedelli Sermaye Artırımı Avantajlı Mı

Bu bölümde bu soruya yatırımcılar açısından cevap arayacağız. Yatırımcılar arasında bedelli işlemi büyük ölçüde istenmeyen ve hisse senedi fiyatları üzerinde olumsuz etki bırakan bir durum olarak bilinmektedir.

Yatırımcılar bedelli işlemi, hisse senedi üzerinde ilerleyen dönemde avantaj mı dezavantaj mı yaratacak bunu anlaması gereklidir. Şirketin kasasına girecek sermayenin nasıl kullanılacağını incelemesi bu noktada yararlı olacaktır.

Yeni yatırımlara veya karlılığa yönelik girişimler için kullanılacak bir sermaye artırımı mutlaka hisse senedi üzerinde orta ve uzun vadede pozitif etki bırakacaktır.

Uzun vadeli yatırım düşünenler için bedelli sermaye artırımı bu noktada göreceli olarak yatırımlarında daha az etkiye sahip olduğu söylenebilir. Uzun vadeli hisse senedi yatırımı üzerine daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bunun aksine sermaye artırımı ile gelecek yeni sermayenin kullanım alanı net olarak belirtilmemiş ise yatırımcının bu hususta biraz daha dikkatli davranması yararına olacaktır.

 1. Atilla Tan diyor ki:

  Merhabalar Hocam, elinde hisse senedi olup bedelli sermaye artırımına katılmayan ve rüçhan hakkını satanlar bu artırım sonucunda zarar mı etmiş oluyor? Yani kapanışı 10 tl olan bir hisse 1 tl rüçhan hakki fiyatı ile % 100 bedelli yaptığında fiyat 5.5 TL ye düşüyor. Elinde 10 hisse olan birisinin parası 100 tl den 55 tl ye düşüyor. 10 TL de rüçhan satışından gelince 65 tl ye düşmüş oluyor parası yani bölünme ile 35 tl zarara giriyor. Hesap doğru mu acaba? Teşekkür ederim, saygılarımla.

  • Editör diyor ki:

   Atilla bey merhabalar, evet hesabınız doğru fakat zarar noktasında uzun vadeli düşünmek gerekir, hissenin gelecek perspektifi ve beklentileri asıl kar zarar için belirleyici olacaktır bu durum sadece bedelli sermaye artırımı için değil her yatırım yapılacak hisse için geçerlidir.

 2. acemi yatırımcı diyor ki:

  Merhabalar. Bedelliye katılıp hisse alırsak o hisseleri bedelli işlem tarihleri bittikten sonra normal bir hisse gibi istediğimiz zaman satabiliyor muyuz yoksa belirli bir zaman diliminin geçmesi felan gerekiyor mu, bir kıstas var mı?e ğer satabiliyorsak fiyatı muvcut piyasa fiyatı mı oluyor. borsada yeniyim. şimdiden teşekkürler.

  • Editör diyor ki:

   Merhabalar, Bedelli sermaye artırımı sonrasında hissenizi istediğiniz zaman normal bir hisse senedi satar gibi satabilirsiniz bu konuda herhangi kısıtlama yada sınırlama yoktur.

 3. Mustafa diyor ki:

  Merhaba
  Yazılarınız için teşekkür ederiz.Ben borsa işine yeni girdim ve 3400 adetlik bir hisse aldım ve bir süre sonra Sermaye Artırımı diye dediğiniz gibi 1 TL den %50 oran ile rüçhan hakkı verilmiştir denildi. Ve bir süre bitimi var. Açıkçası tam anlamadım bu süre bitmeden ben ne yapmalıyım? Çünkü süre bitince bunun bir mali değeri olmayacaktır deniyor..Bu hakkı kullanmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum .Yardımcı olabilir misiniz?

  • Editör diyor ki:

   Mustafa Bey merhaba, ilginiz için teşekkürler. Sağlık sorunları sebebiyle sorunuzu biraz geç cevaplamak durumunda kaldık. Lütfen kusura bakmayın.
   Rüçhan hakkı mevcut pay sahiplerinin yeni çıkarılacak hisse senedinin bedelini nakit olarak yatırarak bedelli sermaye artırımına katılma hakkıdır.Rüçhan hakkını nasıl kullanacağınız konusunda ise çalıştığınız aracı kurum ile görüşmenizi öneririm. En net bilgiyi size aracılık hizmeti sağlayan kurum verebilir.

 4. küçük yatırımcı diyor ki:

  Mrh öğretici açıklamalarınız için tşk. bedelli sermaye artışı yapmadan birgün önce çıkarsak hisseden bu bedelli olyından kurtuluyoruz anladığım kadarıyla.Peki biz yine bu hisseyi almak istiyoruz bedelli işleminden ilişkili olmamak için ne zamandan sonra hisseyi alabiliriz. yani aldığımda bedelli ilgili işlem yapmamak normal alım gibi işlemler için bedelli sonrası alış aralığı ne olmalıdır. Tşk

  • Editör diyor ki:

   Merhaba, Rica ederim sizlere katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu. Anladığım kadarıyla bedelli sermaye arttırımına katılmak istemiyorsunuz. Bu durumda bedelli sermaye artırımı öncesi hisseyi satıp (Hisse senedi işleme kapatılmadan önce) daha sonra hisse işleme açıldığında tekrar hisse alımı yapabilirsiniz.

  • Editör diyor ki:

   Hisse özelinde yorum yapmayı çok doğru bulmuyoruz. Bedelli sermaye artırımı ile ilgili hisse özelinde değerlendirme yapma yetisini yatırımcının kendisinin kazanması çok daha önemli bu sebepten methodu yazımızda detaylıca anlattık kullanabilirsiniz. saygılarımızla…

 5. papazkaçtı diyor ki:

  Güzel açıklamışsınız editör fakat bizde genelde bedelli sermaye artırımı küçük yatırımcıyı söğüşleme tekniği olarak kullanılıyor. yazdıklarınıza katılıyorum

  • Editör diyor ki:

   Teşekkür ederiz. Malesef bedelli sermaye artırımı yatırımcı açısından hüsranla sonuçlanabiliyor bu sebeple şirketi iyi analiz etmek çokça önemli bir husus.

  • Editör diyor ki:

   Bedelli sermaye artırımı için herhangi bir asgari fiyat bulunmamaktadır. Fakat bu konuda aracı kurumunuzdan daha kesin bilgi alabilirsiniz.

 6. Aziz diyor ki:

  “Bedelli sermaye artırımı ile şirketin kasasına girecek olan sermayenin verimli kullanılarak şirketin karlılığının teşvik edilmesidir” bence yazının asıl en can alıcı yeri burası. Nokta atışı tespit olmuş bunu zamanında bedelliden ağzı yanmış yıllarca aynı senette beklemiş tecrübeli biri olarak söylüyorum 🙁

  • Editör diyor ki:

   Evet bedelli sermaye artırımı iyi araştırılması ve analiz edilmesi gereken bir süreçtir. Aksi durumda yatırımcıların mağdur edilmesi maalesef ki olasıdır.

 7. stratrejix diyor ki:

  Yazılarınızı beğenerek okuyorum. Bedelli sermaye artırımı sonrasında hisse senedini almak sizce kazançlı bir yatırım stratejisi olur mu editör?

  • Editör diyor ki:

   Sizler için yararlı içerik üretebiliyorsak ne mutlu.
   Sorunuzun cevabına gelecek olursak, Bedelli yada bedelsiz her türlü sermaye artırımında yatırımcı açısından karlılığı belirleyecek olan şirketin finansal koşulları kapsamında gelecekteki beklentisidir. Eğer Hisse senedinin gelecekte karlılığının artacağını ve fiyatının yükseleceğini öngörüyorsanız bu strateji tabiki uygulanabilir.

 8. orta yatırımcı diyor ki:

  merhabalar yıllarca bedelsiz sermaye artırımı yapmış düzenli temettü ödemesi yapan bir şirketin bir dönem bedelli sermaye artırım kararı alması sizce riskli olabilir mi ?

  • Editör diyor ki:

   Merhabalar. Yazımızda bahsettiğimiz gibi önemli olan şirketin bedelli sermaye artırımı ile kasasına girecek olan sermayeyi ne şekilde kullanacağıdır. Şirket bedelli ile gelecek olan sermayeyi yeni yatırımlar ve faaliyet alanını genişletmek için kullanacak ise bu durum şirketin karlılığına pozitif etki edeceği için ileriki vadede yatırımcı için yararlı olabilir ama burada temel kriter sermayenin ne şekilde kullanılacağıdır.
   Ayrıca şirketin düzenli temettü ödemesi yapıyor olması kar paylaşımı yapma alışkanlığı sebebiyle pozitif bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir