fbpx

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Rehber

Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Hisse senedini nasıl etkiler. Bedelli sermaye artırımı ile arasındaki farklar nelerdir? Sermaye artırımı için tüm detaylar

Bedelsiz sermaye artırımı nedir? Hisse senedini nasıl etkiler. Bedelli sermaye artırımı ile arasındaki farklar nelerdir? Sermaye artırımı sürecini ve merak edilenleri detayları ile bu rehberde ele alacağız.

Borsada işlem yapan hisse senedi yatırımcılarının en çok konuştuğu konulardan biridir şüphesiz bedelsiz sermaye arttırımıdır. Öyle ki her sene sadece bedelsiz potansiyeli taşıyan hisselere yatırımı yapanlar fazlasıyla mevcuttur.

Sadece karlı olduğu için değil, halka arz olmuş bir anonim şirketin tıpkı düzenli temettü dağıtımı gibi kurumsallık göstergesi olarakta önemlidir düzenli bedelsiz sermaye artışı. Fakat başlı başına bir yatırım kriteri olmaması elzemdir.

Bu arada temettü nedir? merak edenler ilgili yazımıza buradan ulaşabilirler.

Peki niçin bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler yatırımcılar için bu kadar ilgi odağıdır. Tüm bu soruların cevabını teker teker açıklayalım. Şimdi dikkatle okuyunuz.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artışı, halka arz olmuş şirketin iç kaynaklarından kullanmadığı bilanço kalemlerini, sermayeye ekleyerek kullanabilir hale getirmesidir. Bunun sonucunda her yatırımcısına bedel talep etmeden hisse senedi vermektedir.

Bedelli sermaye artırımı ile farkı ise, yatırımcısına verilecek yeni paylar için herhangi ücret talep edilmemesidir.

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir

Adından anlaşılacağı üzere yeni payların yatırımcılara bir bedel karşılığı satılmasıdır. Bu işlem sonucunda Bedelsiz sermaye artırımının aksine şirkete yeni sermaye girişi olmaktadır.

Bedelli sermaye artırımı konusunda daha fazla bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bedelsiz Sermaye Artırımının Hisseyi Nasıl Etkiler

Bedelsiz potansiyeli yüksek hisselerin yatırımcılar arasında büyüme potansiyeli taşıdıkları düşünülür. Şirket sermaye artırımına giderek kullanılmayan kaynaklarını kullanmaya başlar.

Halka arz olmuş hisse senetlerinin sermaye arttırımına gitmesi sonucunda yeni yatırımlar yapacağı ve karlılığının artacağı görüşü yaygındır. Hal böyle olunca bedelsiz potansiyeli yüksek hisselerin, Borsada yükseliş göstereceği algısı hakimdir.

Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Katılabilirim

Sermaye artırımı bedelsiz olarak yapılıyorsa, herhangi işlem yapmanıza gerek yoktur. Sadece sermaye artırımı yapılmadan önceki seans, söz konusu şirketin hisse senetlerine sahip olmanız yeterlidir.

Sermaye artırımı ile ilgili bir başka husus ise işlem sonucunda yatırımcının elindeki hisse senedi adedi artacak ama temsil ettiği miktar sabit kalacak olmasıdır. Örneğin 5 lot X hisse senediniz var ve şirket ertesi günü sermaye artırım yapacak.

Sermaye artırımı yapılmadan önceki seans hissenin kapanış fiyatının 10 lira olduğunu farz edelim ve şirket her yatırımcısının elindeki 1 lot hisse senedine 1 lot bedelsiz olarak hisse senedi verecek. Bu durumda sermaye artırımının gerçekleştiği açılış seansında hissenin fiyatı 5 lira olacak ama elimizdeki lot sayısı 10’a çıkacaktır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Yatırımcıya Ne Kazandırır

Bedelsiz sermaye artışıyapan şirketin yeni yatırımlar yapacağı ve büyüme potansiyeli taşıdığını belirtmiştik. Bu durumun şirket karlılığına yansıyacağı beklentisi kimi hisse senetlerinde primli fiyat hareketliliklerine sebep olabilir.

Fakat durum her zaman bu şekilde gerçekleşmeyebilir. Kimi bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler sermaye artırımı öncesinde yatırımcılar tarafından fazlaca talep görmektedir. Bu durum hisse senedini olması gerekenden daha primli fiyatlanmasına sebep olmaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların bir çok farklı çeşidi bedelsiz sermaye artırım sürecinin öncesinde ve sonrasında görülebilmektedir. Bu sebeple bir hisse senedinin yüksek bedelsiz potansiyeli taşıması tek başına yatırım yapma kriteri olmamalıdır.

Düzenli bedelsiz sermaye artırımı, şirketin büyüme eğilimi olduğunu göstermesi sebebiyle iyi bir kurumsallık göstergesidir. Burada hisse senedi için önemli kıstas “düzenli bedelsiz sermaye artırımı” yapıyor olmasıdır.

Hepsinden öte bedelsiz sermaye artırımı hisse senedi için tek başına yatırım yapma kriteri olmaması gereğini tekrar vurgulamakta fayda görüyoruz. Çünkü ne sebeple olursa olsun piyasadaki her anormal fiyat hareketi yatırımcılar açısından risktir.

Şirketler Açısından Faydaları Nelerdir

Bedelsiz pay dağıtım işleminin şirket için en büyük artısı kullanmadığı bilanço kalemlerini sermayesine dahil edecek olmasıdır. Bu sayede şirket yeni yatırımlar yapabilir.

Halka arz olmuş şirketler için düzenli bedelsiz sermaye artırımı yapılması yatırımcılar nezdinde olumlu karşılanmaktadır. Aynı zamanda şirketlere vergi avantajıda sağlamaktadır.

Halka arz olmuş şirketlerin sermaye artırımına gitmeden önce konuya ilişkin KAP’a bildirimde bulunmaları zorunludur. Kamuyu Aydınlatma Platformunda bulunan sermaye artırım ve şirket haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  • Editör diyor ki:

   Merhaba Emre bey, Bedelsiz sermaye artırımı için kayıtlı sermaye tavanı artışına genel kurulda karar verilir. Bedelsiz sermaye artırımına ise yönetim kurulu kararı ile gidilir.

  • Editör diyor ki:

   Gürbüz bey merhabalar, Bedelsiz sermaye artırımı için şirket spk’ya başvuru yaptıktan sonra spk artırımı onaylarsa daha sonraki tarihte KAP’a yapılan bir duyuru ile tarih açıklanır. Tavsiyemiz bu süreçte şirket haberlerini sıkı takip etmeniz yönündedir.

 1. Yusuf diyor ki:

  İyi geceler bir sorum olacak lütfen cevap verirseniz sevinirim Bedelsiz sermaye arttırımında 100 hissem var ise 500 den % 50 düşerse 250 den 200 hissem olur Peki 250 den başlayan her artış 200 olan hisseme göremi artış olur paramda ? İnşallah anlata bilmişimdir şimdiden çok teşekkür ederim iyi geceler

  • Editör diyor ki:

   Yusuf bey iyi akşamlar, açıkçası hisse adedi ile ilgili sorunuzu tam anlayamadım ama sonuç kısmı ile ilgili şunu söylemek isterim; bedelsiz sermaye artırımı sonrası elinizdeki lot adedi artarken, hisseye yatırım yaptığınız tutar değişmez yani piyasa fiyatı 10 tlden işlem gören 1 adet hisse, bedelsiz sermaye artırımı sonrası fiyatı 5 tl olurken elinizdeki hisse adedi 2 olur.

 2. Necati diyor ki:

  Petrokent turizm bu gün bedelsiz sermaye açıkladı uzun zamandır takip ettiğim bir hisse senedi sizce bu hissenin durumu nasıl ileride ne olur yorumunuz nedir hisse senedi nedir editörü?

  • Editör diyor ki:

   Necati bey, Hisse senedi özelinde teknik veya temel analize dayalı değerlendirme yapamıyoruz maalesef. Fakat hisse senetlerini daha iyi analiz edebilmek açısından sitemizde bulunan bazı kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Bunun için Beklentisi olan hisse senedi nedir, yatırım nasıl yapılır temettü ve bedelsiz yatırımı, Bilanço analizi nedir, fiyat kazanç oranı nedir, uzun vadeli yatırım, piyasa değeri defter değeri ve favök nedir konularımdan yararlanabilirsiniz.

 3. Gökhan diyor ki:

  Bedelsiz sermaye artırımının hisseye etkisi üzerinde durmakta bence yarar var bu konuda yazara katılıyorum bedelsiz sermaye artırımı hem bir fırsattır hemde hisse senedi yatırımı yapanlar için tehlike bedelsiz sermaye artırımı yapacak şirketler çok iyi analiz edilmelidir. Primli hisse senetlerinden uzak durulmalıdır. Prim yapacak hisse senetleri birde bedelsiz potansiyeli taşıyorsa olumludur tabiki.

 4. Mert diyor ki:

  Türkiyede bedelsiz sermaye artırımı zorunlu olmalı tonla bedelsiz potansiyeli yüksek hisse var ama açıklayan yok buna resmi makamlar el atmalı.

 5. Kazım diyor ki:

  Bedelsiz verecek hisseler çok primli bu yüzden bedelsiz açıklaması yapınca düşüşe geçme ihtimalleri var bence temkinli olmak gerekir.

 6. Ayhan diyor ki:

  Yıl olmuş 2019 bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler hala bedelsiz açıklamıyor bazıları 5 6 yıldır bekliyor o beklenti ile yatırımcısını tutuyor ilginç

 7. Yaşar diyor ki:

  Bedelsiz sermaye artırımı nedir araştırırken keşfettim sitenizi içerik olarak çok dolu emeğinize sağlık editör.

 8. Mehmet diyor ki:

  Sermaye artırımı her hisse senedi için farklı neticeler doğuruyor burada önemli olan editörün belirttiği gibi şirketin potansiyelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir