fbpx

Beklentisi Olan Hisse Senetleri, Nedir? Rehber

Beklentisi olan hisse senetleri veya beklentili hisseler nedir? hangi beklentiler hisse senedi fiyatlarına olumlu etki eder.

Beklentisi olan hisse senetleri veya beklentili hisseler nedir? hangi beklentiler hisse senedi fiyatlarına olumlu etki eder. Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan olan beklenti analizi üzerine tüm detaylar bu yazımızda.

Beklentisi olan hisse senetleri, geleceğe dair yüksek kar yada zarar potansiyeli taşımaları nedeniyle yatırımcılar tarafından her dönem ilgi veya merak odağı olmuştur. Finansal piyasaların olumsuz olduğu dönemlerde bile beklentili hisseler piyasadan ayrıştıkları geçmişte sıkça görülmüştür.

Piyasalarda beklenti, sadece hisse senetleri özelinde değil tüm Finans piyasalarında geleceğe dair belirleyici en önemli dinamiktir. Hisse senetleri, Döviz kurları, Borsa endeksleri ve Ülkelerin makro ekonomik geleceğine bile beklentileri yön verir.

Beklentisi Olan Hisse Senetleri Nedir

Beklentisi olan hisse senetleri, Şirketin karlılık, faaliyet alanı veya sektöründe elde edeceği avantaj yada dezavantaj sebebiyle yatırımcısına kar/zarar ettirme olasılığı olan hisse senetlerini ifade eder.

Borsada işlem gören her hisse senedinin ait olduğu şirketin olumlu yada olumsuz mutlaka küçük veya büyük ölçekte beklentileri vardır. Yatırımcılar hisse senetlerine beklentiler doğrultusunda yatırım yapar.

Hisse senetlerine dair beklentileri Şirket haberlerinden takip edebilirsiniz. Bu hususta ise Borsaya kote olan şirketler ile ilgili haberleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a ait bu adresten takip edebilirsiniz.

Şimdi hisse senetlerinin gelecekteki fiyat hareketlerine yön veren başlıca beklentilere değinelim. Bu beklentileri Makro ekonomik ve hisse senedi özelinde beklentiler olmak üzere iki başlıkta inceleyeceğiz.

Makro Ekonomik Beklentiler

Hisse senedi piyasalarında beklenti yaratan dinamiklerin en başında Makro ekonomik gelişmeler gelir. İlgili ülkedeki Kur, Faiz , Büyüme, ve İşsizlik oranları Şirketlerin geleceğini belirlemekte ve beklenti yaratmaktadır.

Jeopolitik riskler Makro ekonomik risklerin başında gelir. Olası bir savaş durumu her ülke için en kötümser risk unsurudur. Jeopolitik riskler oluştuğunda yabancı sermaye ülkeden çıkış yapar. Para ve sermaye piyasaları bu durumdan negatif etkilenir.

Bir diğer önemli risk unsuru ise ülkemizinde geçtiğimiz yılın Ağustos ayında maruz kaldığı kur şokudur. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl dolar kuru 7 lira seviyesinin üzerine test etmiş sonrasında ise enflasyon ve işsizlik oranları yükselmişti.

Yükselen dolar kuru, üretimde kullanılan girdi maliyetlerini yükseltmiş bunun sonucu fiyatlara yansımış ve şirket karlılıkları satışların azalmasıyla birlikte düşmüştü. Bu gibi durumlar ilgili şirketlerin hisse senetleri üzerinde Borsa istanbul’da satış baskısı oluşmasına neden olmuştur.

Tam tersi şekilde ithal girdi kullanmayıp pazar olarak yurt dışına ihracat yapan firmalar ise bu durumdan kısmen olumlu etkilenmiştir. Bu noktada gelişmelerin her şirketin doğası gereği farklı olan bileşenlerine göre değişkenlik gösterdiğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Aynı şekilde ilgili ülkenin kredi notu artışı veya uluslararası alandaki önemli anlaşmalar veyahut anlaşmazlıkların hisse senedi piyasası üzerinde olumlu yada olumsuz beklentiler oluşturması muhtemeldir.

Son olarak artık küresel bir köy olan dünyamızda ülkelerin ekonomileri birbirine bağlıdır. Haliyle küresel ölçekteki ekonomik gelişmlerde hisse senetleri üzerinde etkili olmaktadır.

Hisse Senedi Özelinde Beklentiler Nelerdir

Her hisse senedi farklı dinamiklerden beslenmektedir. Faaliyet alanı, sektörü, karlılığı, gelecekteki vizyonu hisse senetlerine yön vermektedir. Fakat biz yazımızın bu kısmında başlıca hisse senedi özelindeki genel olumlu veya olumsuz etki yaratan beklentilere değineceğiz.

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Yatırımcılar arasında hisse senedi üzerinde olumlu etki yaratacağı düşüncesi hakim olan bedelsiz sermaye artırımı büyüme ve faaliyet alanını genişletme stratejisi izleyen şirketler için kullanılmaktadır.

Hisse senetleri bedelsiz sermaye artırımı yapmadan önce genelde fiyatının yükseleceği yönünde bir beklenti oluştuğu fikri yatırımcılar arasında yaygındır. Bedelsiz sermaye artırımı üzerine daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bedelli Sermaye Artırımı

Bedelli sermaye artırımı sırasında yatırımcılar yeni hisse senetleri için ekstra ödeme yapacağı için kimilerine göre bu durum olumsuz bir beklentidir. Fakat burada esas kriter Bedelli sermaye artırımı ile gelecek sermayenin kullanım alanı olmalıdır.

Sermaye artırımı ile şirketin kasasına girecek olan sermaye eğer şirketin karlılığını teşvik etmek için kullanılacak ise bu durum olumlu bir beklenti olarakta değerlendirilebilir. Bedelli sermaye artırımı ile ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Temettü Beklentisi

Temettü ödemesi, şirketin yatırımcısı ile kar paylaşımı yapması anlamına gelmektedir. Bu sebepten temettü ödeyen veya ödemesi söz konusu şirketlerin hisseleri üzerinde tartışmasız olumlu bir beklenti türüdür.

Temettü üzerine daha fazla bilgi sahibi olmak için Temettü nedir? nasıl alınır konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

İkinci Halka Arz

Borsa istanbul’da hisse senetleri işlem gören şirketler zaman zaman çeşitli sebeplerle sermaye edinmek amacı ile ikinci halka arz yaparlar. ikinci kez halka arz olacak şirketlere yeni sermaye girmesi sebebiyle hisse senetleri üzerinde olumlu veya olumsuz farklı fiyatlamalar görülmektedir.

Bu olumlu veya olumsuz fiyatlamanın temel sebebi şirketin ikinci halka arz sonrasındaki perspektifi üzerine beklentilerden kaynaklanmaktadır. Halka arz üzerine daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Beklentisi Olan Hisse Senetleri Nasıl Analiz Edilmelidir

Beklentisi olan hisse senetleri, beklenti yaratan etmenlerine göre incelenmelidir. Burada temel kriter yatırım yaptığınız vade ile hissenin bu vade süresince beklenti doğrultusunda nasıl bir fiyatlama yapacağıdır.

Biraz daha açıklık getirmek gerekirse esas olan hisse senedi üzerindeki beklentilerin, ki bu beklentiler makro ekonomik veya hisse senedi özelinde olabilir hisse senedi fiyatının yükselmesine mi yoksa düşmesine mi sebep olacağı incelenmelidir.

Şirketlerin karlılığını arttıran yada pazar payını genişleten her gelişme hisse senedi fiyatlarına olumlu yansıyacaktır. Aksi durumda risk ve belirsizliklerin varlığı ise tam tersi bir etki ile hisse senedi fiyatları üzerinde satış baskısı yaratacaktır.

Finansal piyasalar her zaman beklentiler ile yükseliş veya düşüş gösterir. Piyasa hareketlerine yön veren temel dinamik beklentidir. Hatta bunun üzerine yatırımcı camiasında bilinen bir sözü vardır. “Beklentiler alınır, gerçekleşmeler satılır”

 1. Kacar diyor ki:

  Borsa sanırım şuanda yılın ikinci yarısındaki iyi gelecek verileri fiyatlıyor buraya kadar borsa neden yükseliyor ve borsa neden yükseldi sorusunun cevabı olabilir ama piyasada başka bir oyun var borsa 2 haftadır pazartesi günü borsa açılıyor 1000 puan artıda büyük banka hisseleri gap’lı sonra bir hafta boyunca testere piyasası izliyoruz küçük yatırımcı mal alamıyor alsa bile buradan elinde kalmasından korkuyor böyle bir piyasa düzeninde temettü nedir, temettü nasıl alınır, favök nedir, defter değeri nedir, hedge nedir, fiyat gelir oranı nedir, bilanço analizi nasıl yapılır, varant nedir ve daha sayamadığım borsa terimlerini bilsek ne olacak küçük yatırımcıya ancak uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri ile beklemek kalıyor.

 2. Cevdet diyor ki:

  Bu gün borsa neden yükseliyor anlamış değilim borsa düşerken temettü yatırımı amacıyla taşıdığım uzun vadeli hisse senedi pozisyonumu hedge etmek için viop’ta bir miktar kısa pozisyon tutmuştum bu gün stop’a takılmış. Bist 100 endeksi dolardaki değişime aşırı duyarlı dolar yükseliyor borsa düşüyor borsa düşüyor dolar düşüyor enteresan.

  • Editör diyor ki:

   Cevdet bey, bahsettiğiniz gibi dolar kuru ile borsa arasında geçişkenlik mevcut, ilerleyen dönemde bu konu üzerine bir yazı yazma düşüncemiz var bir kısmını borsa nedir yada hisse senedi fiyatları neden yükselir konularımızda paylaşacağız.

 3. Cavit diyor ki:

  Yararlı bir yazı olmuş 2019 bedelsiz verecek hisseler anlamında fırsat yılı olacak gibi gözüküyor şuan favök, pd/dd, fiyat kazanç oranı olarak temettü ve bedelsiz verecek hisseler çok iskontolu durumda. Borsanın çok ucuz olduğu dönemlerdeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir