fbpx

Bilanço Analizi, Nedir? Nasıl Yapılmalıdır? Rehber

Bilanço analizi, Temel analiz işleminin beyin kısmını oluşturur. Her yatırımcının bilmesi gereken Bilanço kalemleri ve Bilanço okuma teknikleri

Bilanço analizi, Temel analiz işleminin beyin kısmını oluşturur. Her yatırımcının bilmesi gereken Bilanço kalemleri ve Bilanço okuma teknikleri üzerine merak edilenleri bu yazımızda kaleme aldık.

Bilanço analizi, hisse senedi seçimi sırasında yatırımcılar için şirketin finansal durumunu anlamalarına yarayan önemli bir kavramdır. Şirketin borçları, alacak durumu, kur karşısındaki nakit durumu ve iş hacmine ait tüm detayları bilanço kalemleri içerisinde görmek mümkündür.

Temel analiz teknikleri içerisinde şirketin mali durumuna ilişkin en ham verilerin bulunduğu bilançoyu yorumlamak için bilanço okuma teknikleri her yatırımcı tarafından bilinmeli ve finansal tablolar analizi bu teknikler doğrultusunda yapılmalıdır.

Temel analiz odaklı bilanço analizi yapmak için, Bilanço kalemleri ve bilanço okuma teknikleri ile ilgili konulara geçmeden önce. Borsada işlem gören hisse senetlerinin bilançolarını bulabileceğiniz Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)‘a ait adresi buradan paylaşalım.

Bilanço Analizi Nedir

Bilanço, şirketlerin üçer aylık dönemler itibari ile yayınladıkları şirkete dair varlıkları, yükümlülükleri, nakit akışı, kur pozisyonu ve faaliyette bulunduğu işle ilgili satış durumu gibi bir çok finansal veriyi kamuoyu ile paylaştığı detaylı rapordur.

Bilanço tanımını yukarıda yaptık. Bilanço analizi ise tüm bu verileri yorumlayarak ilgili şirketin gidişatı ve ilerideki vade içerisinde hisse senetlerinin geleceği üzerine yatırımcının öngörüde bulunmasını sağlayan analiz yöntemidir.

Temel analiz çalışmalarının bel kemiğini oluşturan finansal tablolar analizi, daha çok uzun vadeli yatırım ve temettü yatırımı yapmayı tercih eden yatırımcı kesimi tarafından kullanılır. Uzun vadeli yatırım hakkında daha detaylı bilgi için buradan, Temetttü hakkında detaylı bilgi için buradan, ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Şimdi ise bilanço kalemleri ve bilanço okuma teknikleri üzerine bilgilerimizi paylaşacağız. Fakat şu hususu özellikle belirtelimki bu yazımızda bilançoyu muhasebe kuralları ile bire bir uyumlu işlemiyoruz. Bu bilgileri daha çok yatırımcı açısından kullanışlı olacak şekilde ele almaktayız.

Bilanço Kalemleri

Finansal tablolar analizi yapılırken bize ihtiyacımız olan bilgileri bilanço kalemleri vermektedir. Şimdi ele alacağımız başlıca bilanço kalemlerinde ise hangi kalemin ne anlam taşıdığına değineceğiz.

Dönen Varlıklar

Şirketin bir yıl içerisinde nakit’e dönüştürebileceği likit varlıkları ifade etmektedir. Şirketin faaliyetlerinde kullanacağı varlıklar bu kalemde yer alır.

Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar

Bu kalem ise şirketin en çok bir yıllık vade içerisinde ödemek durumunda olduğu borçlarını ifade etmektedir.

Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar

Şirketin almış olduğu banka kredileri, tahvil borçları, kiralama giderleri, bono ve senet borçları gibi bir yıldan uzun vadeye yayınmış yükümlülüklerini gösteren kalemdir.

Verilen Sipariş Avansları

Şirketin faaliyetleri sonucunda aldığı siparişler neticesinde elde ettiği avans ödemelerini gösterir.

Stoklar

Şirketlerin faaliyet alanlarında kullanılmak üzere edindikleri hammadde ve benzeri ürünleri ifade etmektedir.

Sürdürülen Faaliyet Kar/Zararı

Bu kalem ise kısaca ifade etmek gerekirse şirketin ilgili döneme ilişkin faaliyetlerinden elde ettiği net karı belirtmektedir.

Satış Gelirleri

Şirketin faaliyetlerine ilişkin yaptığı işlemler sonucunda elde ettiği gelirleri ifade etmektedir.

Bilanço Okuma Teknikleri

Bilanço kalemleri ile ilgili gerekli tanımlamaları bir önceki bölümde yaptık. Şimdi ise bu bilanço kalemlerini temel analiz yaparken nasıl yorumlamamız gerektiğine değineceğiz.

İlk olarak dönen varlıklar kaleminden kısa vadeli yabancı kaynaklar düşüldüğünde ortaya şirketin kısa vadeli borç ödeme gücü çıkacaktır. Bu durum şirketin kısa vadede karşılaşacağı olası risklere karşı nakit anlamında güçlü olduğunu gösterir.

Şirketin toplam varlıklarının, kısa vadeli ve uzun vadeli yabancı kaynaklarının toplamından düşülmesi ise şirketin toplam borç stokunu veya nakit stokunu gösterecektir. Sonuç artıda ise şirket borçlu değildir ama aksi durumda ise şirketin borçları ile ilgili risklerin oluşma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Verilen sipariş avansları, şirketin faaliyette bulunduğu alandaki iş alma kapasitesinin göstergesidir. Önceki bilanço dönemlerine göre artıda olması faaliyet alanını genişlettiği yada satışlarını artırdığı anlamına gelir. Aksi ise şirketin gelecekte daralma yaşayabileceğine işaret olabilir.

Uzun vadeli yabancı kaynakların ise önceki bilanço dönemlerine göre azalıyor olması yine olumlu yorumlanabilir. Günümüzde borçsuz şirketin neredeyse kalmadığını göz önünde bulundurursak burada esas kriterin yönetilebilir borç olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Stoklar, şirketin faaliyetleri sonucunda stoklarını tüketmesine olumlu bakılır. Bu noktada stokları önceki dönemlerle kıyaslamak yerinde olacaktır. Stokların azalıyor olması yatırımcı açısından olumlu yorumlanır.

Sürdürülen faaliyet kar/zararı, bu rakam şirketin faaliyet alanındaki karlılığını ifade eder. Önceki bilanço dönemleri ve önceki yılın aynı dönemine göre artıda olması karlılık olarak yorumlanır.

Satış gelirleri, şirketin yaptığı iş ve işlemler sonucundaki net satışlarının artıyor olması olumlu karşılanır. Bu durum şirketin sektöründe faaliyet alanını genişleteceği ve karlılığını arttıracağı yönünde yorumlanabilir.

Finansal Tablolar Analizi, Ne Avantaj Sağlar

Şirketlerin bilançoları aynı bir öğrencinin karnesi gibidir. Faaliyet döneminde finansal anlamda yapılan tüm iş ve işlemleri bilanço kalemlerinden net bir şekilde görebiliriz.

Bu noktada yatırımcılar ortağı oldukları veya olmayı düşündükleri şirketlerin karnelerini incelemeleri yatırımları için hayati önem taşımaktadır.

Bilhassa uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar bu uzun maratonda ortağı olacakları şirketi çok iyi tanımaları gerekmektedir. Finansal tablolar analizi bu aşamada yatırımcılar için mutlaka öğrenilmesi gereken bir kılavuzdur.

  • Editör diyor ki:

   Teşekkürler Şaban bey, maalesef siteye yeterli zaman ayıramıyoruz inşallah ileride yazılarımıza güncelleme yapma planımız mevcut 🙂

 1. Pingback: Piyasa Değeri Defter Değeri, Nedir? Neden Önemlidir? | Hisse senedi nedir

 2. Ahmet diyor ki:

  Pmı endeksi haziran ayında yükselmiş bu sanayideki artış muhtemelen sanayi hisseleri için pozitif fiyatlanır. Düzenli temettü ödeyen şirketler için olumlu bir durum temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü ne zaman hesaba geçer merak eden arkadaşlar için sitede bu bilgiler fazlası ile mevcut.

 3. Demir diyor ki:

  Bilanço analizinin özü karlılıktır özellikle favök karlılığı çok hayati önem taşır. favök nedir, favök nasıl hesaplanır bilmeyenler için yazar güzelce açıklamış. favök hesaplama işlemini ise piyasa değeri defter değeri ve fiyat kazanç oranı izler.

 4. Rıdvan diyor ki:

  Güzel yazı elinize sağlık ben bilanço analizinin yanında haftalık grafiklerde teknik durumunuda inceliyorum hisselerin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir