fbpx

Borsa İstanbul Sıfır TL Olur Mu? Mutlaka Okuyun

Borsa İstanbul Sıfır TL Olur Mu? hisse senedi yatırımcıları nelere dikkat etmeli? Yatırımcı psikolojisi nasıl çalışır? Bist başarılı yatırım stratejileri

Borsa İstanbul Sıfır TL Olur Mu? hisse senedi yatırımcıları nelere dikkat etmeli? Yatırımcı psikolojisi nasıl çalışır? Bist üzerine başarılı yatırım stratejileri nelerdir? tüm bu konular üzerine çok yararlı olduğuna inandığım bir yazı hazırladım.

Mutlaka kendinizden bir şeyler bulacağınız bu yazıyı lütfen sonuna kadar dikkatlice okuyun. Kendi tecrübelerimden ve çevremden edindiğim izlenimler ile hazırladığım bu yazı, sadece bu gün veya yarın değil sizler için hayat boyu geçerliliği olacaktır.

Borsa İstanbul Sıfır Tl Olur Mu, Bir sabah uyandınız telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan her gün rutin bir şekilde yaptığınız gibi yatırımlarınızın durumuna bakmak için canlı borsa ekranı yazılımını açtınız.

Birde baktınızki portföyünüzün değeri sıfır görünüyor. Sayfayı yenilediniz yine sonuç değişmiyor teknik bir sorun olmalı deyip günlük rutinlerinize dönüyorsunuz. Birazdan TV’yi açıyorsunuz bizim camiadaki herkesin yaptığı gibi ekonomi kanallarını dolaşıyorsunuz.

Ekonomi haberlerinde Borsanın son haftalardaki değer kaybının sürdüğünü ve sonunda Borsa endeksi değerinin sıfır Tl olduğu konuşuluyor. Yanlış duymadınız Borsa İstanbul’un değeri tam sıfır Tl olmuş. Ne kadar ilginç değil mi!

Borsa İstanbul Sıfır TL Olur Mu?

Borsa istanbul Sıfır Tl olur mu? sizce var mı böyle bir ihtimal yada tüm hisse senetleri değerini sıfırlayabilir mi? imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? yada bu senaryo sizin için gayet muhtemel mi?

Olmazın olmaz olduğu dünyamızda her şey mümkündür. Fakat savaş, katastrofik ekonomik buhran veya halka arz olmuş tüm şirketlerin kapatılması durumu dışında bu senaryo çok muhtemel değildir.

Bana inanmıyorsanız Borsa istanbul’un tüm zamanlara yayılmış grafiğine bakın hiç sıfır lira olmuş mu ? Grafik için tıklayın.

Peki o zaman niçin hisse senedi yatırımı yaparken sanki Borsa istanbul sanki sıfır Tl olacakmış gibi endişeye kapılıyoruz? yada yatırımın başında kararlaştırdığımız stratejiyi bir süre sonra kenara bırakıp panik ile karar veriyoruz? Bizi buna iten güç nedir?

Yatırımcı Psikolojisini Neler Etkiliyor

Borsa ve hisse senedi piyasası ile ilgili toplumumuzun büyük kesiminde yanlış bir bakış açısı mevcut. Ekonomi okuryazarlığı olsun yada olmasın maalesef bu bakış açısı her kesimde bulunuyor.

Ekonomi okur yazarlığı olmayan kimselerden başlayalım, Borsaya hiç yolu düşmemiş yatırım hesabı olmayan kişilere Borsa nedir? yada hisse senedi nedir? diye soralım bize muhtemelen tanıdığı yada akrabalarından bir kimsenin borsada evini, arabasını kaybettiğini yada çok büyük kazançlar sağladığını söz edecektir.

Biraz daha aşina olan kesimlere bu soruyu yöneltelim. Hisse senedi forumlarında yazan-okuyan kesime soralım. Bu kesim yatırımcıya göre ise Borsada sadece Pala diye tabir edilen büyük yatırımcıların kazanç sağladığını söylemesi kuvvetle muhtemeldir.

Bu tür yaklaşımlar ileride yatırımcıların yatırım kararlarına etki etmesi ise kaçınılmaz oluyor.

Yatırım Kararlarımızı Nasıl Alıyoruz

Hangi seviyeden olursa olsun, kaç yıldır piyasanın içinde olursa olsun yatırımcıların yüzde 90’ının yatırım kararlarına, yine yüzde 90 kendisi dışındaki dinamikler yön verir.

Bu sürecin en bariz örneği olarak Borsa tüyoları araştırmasıdır. Bu süreç genelde etraftan birilerinin yönlendirmesine veya internet ortamındaki bir kısım Borsa yorumları yapanların tavsiyelerine dayanmaktadır. Şahsi tecrübem bu tarz durumlarda kimi zaman karlı yatırımlar gerçekleşsede genelde sonu hüsrandır.

Genelde yatırımcılar bilgi eksiği sebebiyle başkalarından Borsa tüyoları edinmeye çalışırlar. Bu konudaki yegane tavsiyem eğer Borsada hisse senedi yatırımı yapacaksanız doğru hisse seçimini öğrenmenizdir. Çünkü bu duruma uyan bir atasözümüz mevcut, hemen alta bırakıyorum.

“Ağaca yaslanma kurur, İnsana güvenme ölür”

Birde şahsımında bir zamanlar içinde bulunduğu stratejisine güvenemeyenler vardır. Bu kesimin durumu gerçekten trajiktir. çünkü doğru hisse senedi veya yatırım aracını gayet güzel seçerler fakat çevreden etkilenip stratejilerini yarı yolda terk ederler.

Doğru Yatırım Aracını Seçip Niye Kararlı Davranamıyoruz

Bunu niye yapamayız? aslında bir çok sebebi vardır. En başlıca sebebi bana göre odağın dağılmasıdır. Eğer Finans piyasalarını çok yakından takip ediyorsanız gün içinde çok sayıda uzman veya amatör görüşü duyarsınız.

Bu durum bir zaman sonra irade gücümüzün kaybolmasına, kendi kararlarımızı unutmamıza yani kendi sesimizi duymamamıza sebep oluyor.

Buna çözüm olarak ben, karşı artık bir yatırım kararı aldığımda kesinlikle akşam kuşağı Ekonomi programlarını izlemiyorum. Hisse forumlarının diyarına bile uğramıyorum.

Sadece Ekonomi verilerini ve hisse senedine yatırım yaptığım şirket haberlerini okuyorum. Bu durumda olanlara yegane tavsiyem budur. Eğer yatırımınızda kendinizden eminseniz hiç bir şeyin sizi etkilemesine izin vermeyin.

Yatırım Yapmak İstiyorum Ama Cesaretim Yok

Genelde geçmişte kötü tecrübeleri olan yatırımcıların yaşadığı bir sorun bu. Eli bir türlü alım tuşuna gitmez. Halbuki geçmişte yaşadığınız acı tecrübeler size gelecekteki yatırımlarınızda ışık tutar.

Bakın ders çıkarmayı bilen bir insansanız başarısızlık sizin için büyük bir nimettir. Zaten buraya kadar geldiyseniz bu yazıyı okuyorsanız mutlaka araştıran ve kendini geliştiren yapıda bir bireysinizdir.

Başarısızlıkların gelecekteki başarılarınızı esir almasına izin vermeyin. Araştırın, ama doğru kaynaklardan, forumlarda yada sosyal medya gruplarında boş beleş yorum yapanlara kanmayın.

Heleki şu hisse senedi şu kadar olacak “evini arabanı sat alım yap” diyenleri kesinlikle dinlemeyin. Ayrıca sadece teknik analiz veya temel analize dayalı yorum yapanlarda çok sağlıklı değildir bana göre.

Naçizane tavsiyem, önce makro ekonomik dinamikleri okumayı öğrenmeniz. Daha sonra temel analiz ve teknik analiz tekniklerini öğrenmeniz yönündedir.

İlerleyen zamanlarda temel ve teknik analiz nasıl yapılır konularında mutlaka yazılarım olacaktır. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

 1. Ugur diyor ki:

  Merhabalar benim bir sorum olacak mesela hisse nin tanesi 1 tl olan bir yere yatırım yaptım ardindan hisse değeri 0 oldu ve 2 gun sonra tekrar 1 tl ye yükseldi bu durumda ne oluyor

  • Editör diyor ki:

   Uğur bey merhaba, Yazımızda anlatmak istediğimiz husus tam olarak bu, hisse senetleri 0 değerine inmez. Örneğinizi şöyle değiştirirsek bir hisse aldınız maliyetiniz 2 tl olsun hissenizin değeri 1 tl oldu ise bu durumda paranız %50 değer kaybeder, tam tersi şekilde 4 lira oldu diyelim bu durumda %100 değer kazanmış olur.

 2. İsmail diyor ki:

  Bizim ky önce etraftan tiyo hisselerini duyuyor işleme giriyor hemde tüm parası ile sonra yandı gülüm keten helva az araştırma kültürümüz olsa en azından temel analizi her yatırımcının anlayabileceğini düşünüyorum favök nedir, defter değeri nedir, borsada temettü nedir, temettü yatırımı nasıl yapılır, şirketlerin piyasa değeri nedir nelerden etkilenir, bedelsiz sermaye artırımı nedir, hedge ne demek bunları araştırsak asgari düzeyde yeterli olur.

 3. Tutku diyor ki:

  Yatırımcıya motivasyon yükleyen bi yazı elinize sağlık hisse senedi yatırımı uzun vadeli düşünüldüğünde ve doğru hisse seçimi yapıldığında zarar ettirme olasılığı çok düşük. Aynı zamanda günümüz şartlarında vadeli işlem piyasası sayesinde hedge nedir bilenler için zarar etme olasılığı oldukça sınırlı viop tercih etmeyenler varant ilede hedge etme yoluna gidebilirler.

 4. ilhan diyor ki:

  Üstadım şu borsa forumları yok mu gerçekten insanın aklını çok çeliyor bu konuda sonuna kadar size katılıyorum yapılması gerekeni yazmışsınız. Faydalı bir yazı olmuş

  • Editör diyor ki:

   Panik halde verilen kararlar genelde sonrasında pişmanlığa dönüşüyor bu sebepten eğer yatırımınızda emin iseniz kesinlikle bu platformlardan uzak durmakta fayda görüyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 5. kurga diyor ki:

  yazının ana fikri çok güzel gerçekten bazen hisse senedi alırken insan o kadar analiz yapmasına rağmen sanki borsa batacak gibi endişeye kapılıyor çok güzel yazı kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir