fbpx

Borsa Neden Yükseliyor Hemde Ekonomi Kötü İken

Borsa neden yükseliyor? Hemde ekonomi kötü iken, Bu tezatın sırrı nedir? Borsa istanbul ve hisse senetleri neden yükselir? mutlaka okunması gereken bir yazı

Borsa neden yükseliyor? Hemde ekonomi kötü iken, Bu tezatın sırrı nedir? Borsa istanbul ve Hisse senetleri neden yükselir? Tüm detayları bu yazımızda mutlaka okuyun.

Borsa neden yükseliyor, hemde ekonomik veriler olumsuz gerçekleşirken. Büyük şirketlerin dahi borçlanma yoluna gittiği veya önemli bir kısmının konkordato ilan ettiği bir dönemde Bist 100 neyin coşkusunu yaşıyor?

Bu ve benzeri soruların Borsa yatırımcısı tarafından sorulduğuna sıkça şahit oluyoruz. Özelliklede hisse yorumları yapıldığı yerlerde son dönemde bu soruya denk gelmek işten bile değil.

Bu sorunun cevabı aslında Borsa’nın neyi fiyatladığını iyi anlamaktan geçtiğini en başta belirtelim. Yazımızı sonuna kadar dikkatlice okursanız bu fiyatlama mantığının nasıl çalıştığını adım adım öğreneceğinizden şüpheniz olmasın.

Borsa neden yükseliyor detaylara inmeden önce Borsa nedir? ve Hisse senedi nedir? gibi sorularınız varsa temelin sağlam olması açısından ilgili konudaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Borsa Neden Yükseliyor

Borsa neden yükseliyor, Hisse senedi fiyatları ve sonucu olarak Borsa endeksini belirleyen temel dinamik beklentidir. Borsalar ülkelerin makro ekonomik beklentileri ile yükselir veya düşerler.

Malumunuz üzere geçtiğimiz yılın Ağustos ayında dolar kuru rekor seviyelere ulaşmış bu durum özel sektörün ithal girdi fiyatlarını artırmış sonuç olarak ise enflasyon oranları yükselmişti. Bu gidişe önlem olarak Merkez Bankası faiz artışı yapmıştı.

Faiz artışı özel sektörün pahalı borçlanmasına sebep olmuştur. Zaten yükselen dolar kuru ile artan girdi maliyetlerinin üzerine birde hane halkının talebi azaltması eklenmişti. Hepsinin üzerine artı olarak yüksek faiz oranı ile beraber borçlanmanın’da maliyeti hepten artmıştı.

Tüm bu gelişmeler halen içerisinde olduğumuz ve bir süre daha etkilerini olumsuz anlamda hissetmemizin muhtemel olduğu gelişmelerdir. Hisse senedi piyasası ise geçtiğimiz döneme kadar tüm bu olumsuz beklentileri fiyatladı. Bu durumun sonucu olarak Bist 100 endeksi 80 binli seviyelere kadar gerilemişti.

Bu yazıyı yazdığımız gün itibari ile Borsa 105 bin seviyelerinde. Bist 100 endeksinin 80 binli seviyelerden şuanki 100 bin seviyesinin üzerine bu ekonomik kötü koşullarda gelmesinin temel sebebi gelecekteki olumlu beklentilerdir.

Borsa neden yükseliyor sorusunun beklenti ayağını bu kısımda cevapladık. Şimdi ise önümüzdeki dönem makro ekonomik anlamdaki muhtemel başlıca olumlu beklentileri inceleyeceğiz. Sonrasında beklentiler kadar önemli olan neden borsa şimdi yükseliyor kısmı ile Borsanın zamanlama mantığına değineceğiz.

Makro Ekonomi’deki Muhtemel Olumlu Beklentiler

Finans piyasalarında küresel sermaye dolar, altın, tahvil ve Borsalar arasında geçişkenlik göstermektedir. Genel itibari ile piyasalarda nispeten ucuz kalan ve beklentisi olan yatırım araçları tercih edilmektedir.

Borsanın yükselmesi için önümüzdeki dönemde muhtemel olumlu beklentilerin ilki ve en temeli faiz indirimidir. Merkez bankası geçtiğimiz yıl yaşadığımız kur şoku sonrasında faiz oranlarını oldukça yükseltmişti.

Merkez bankası enflasyonu dizginlediği düşüncesi ile mevcut beklenti faiz oranlarının önümüzdeki aylarda düşürüleceği yönündedir. Enflasyona yönelik dün yayınlanan Merkez bankasının 2019 yılına ilişkin raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Faiz indirimi ile özel sektör tekrar finansman bulacak ve ekonominin çarkları dönmeye başlayacaktır. Bu durumun sonucu olarak Ekonomik büyüme (Gayri safi yurt içi hasıla) yükselecektir. Büyüme oranı yükselişi beklentisi ikinci büyük beklenti olarak görülebilir.

Tüm bu olması muhtemel gelişmeler ışığında kredi derecelendirme kuruluşları ülkemizin kredi notu artışı yapması olası görülebilir. Fakat bu ihtimalin güvenilirliği oldukça düşüktür. Çünkü artık derecelendirme kuruluşlarının güvenilirliği dünya çapında sorgulanmaktadır.

Önümüzdeki dönemde gerçekleşmesi muhtemel olumlu beklentilerin başlıcaları bunlar. Şimdi ise bu gelişmeleri Borsa neden şimdi fiyatlıyor buna değinelim.

Borsa Neden Şimdi Yükseliyor

Borsa fiyatlandırmasında temel etkenin beklentiler olduğuna yukarıda detaylıca değindik. Borsanın ve Hisse senedi piyasasının beklentileri fiyatlandırma konusunda öncü olma özelliği bulunmaktadır.

Borsada her zaman beklentiler satın alınır, gerçekleşmeler satılır. Yani Borsada şuan ekonomik veriler kötü olmasına karşın gelecekteki muhtemel olumlu gelişmeleri satın alınıyor.

Bu özelliği ile Borsa, makro ekonomik gelişmelerden bağımsız hareket etmesi gayet olasıdır. Çünkü Borsa, gelecekteki olumlu veya olumsuz gelişmeleri bu günden fiyatlarına yansıtır.

Hisse senedi özelinde yaşanacak yükseliş ve düşüşlerde ise kendi içinde dinamikleri bulunmaktadır. Durumu Hisse senetleri üzerinden değerlendirdiğimiz yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak yazımız boyunca Borsa neden yükseliyor sorusuna beklentiler ve zamanlama anlamında cevap bulduk. Borsa gelecekteki olumlu veya olumsuz beklentileri bu günden fiyatlara yansıtır.

Borsanın fiyatlama mantığı bu şekilde çalışmaktadır. Bir taraftan olumlu veya olumsuz beklentiler yön gösterici olurken. Gelecekteki beklentiler bu günden fiyatlarda kendini göstermektedir.

Bu durumu kimi analistler ve hisse yorumları yapan kesim, Borsanın gerçek dışı fiyatlama yaptığını büyük sermaye sahibi hedge fonların piyasayı manipüle ettiği yönünde değerlendirmektedir.

Fakat bu bakış açısı sağlıklı bir yaklaşım değildir. Çünkü finans piyasaları hiç bir detayı atlamaz ve fiyatlamaya yansıtır. Bu çerçevede piyasaları beklenti ve zamanlama çerçevesinde değerlendirmek yatırımcılar için daha akılcı ve işlevseldir.

 1. Levent diyor ki:

  Acaba borsa şuan olası bir fed faiz indirimini mi satın alıyor? hisse senedi nedir sitesi yazınız çerçevesinde şuanki durumu bu şekilde yorumladım ortada sebep yokken ve ekonomi kötü iken borsa neden yükseldi, borsa neden yükseliyor sorusuna bu şekilde bir cevap verilebilir galiba

 2. Bülent diyor ki:

  Borsanın yükseliş mantalitesini anlatma anlamında Borsa neden yükseliyor yazısı gayet açıklayıcı olmuş elinize sağlık hisse senedi nedir sitesi. Fakat bir bedelsiz ve temettü verimine dayalı uzun vadeli hisse yatırımı yapan biri olarak hisse senedi bazlı hareketlerin günümüz şartlarında çok daha önemli olduğunu düşünüyorum bu noktada temel analizin ve buna bina edilen bilanço analizi özelinde piyasa değeri defter değeri nedir, favök nedir, fiyat kazanç oranı nedir hatta hedge nedir yazılarınız yatırımcı açısından bence şuan çok daha yararlı.

 3. Gökhan diyor ki:

  2001 krizini bilenler bilir hisse senetleri günlerce taban yapmıştı açılış oluyor sonrasında hisseler taban yapıyordu şimdi çük şükür borsa yeterlince likit bu yüzden borsa düşerken bile arada yapacağı yükselişlerle satış fırsatı tanıyor yatırımcıya.

 4. Güngör diyor ki:

  Yabancılarda tatil var o yüzden bist 100 endeksi hacimsiz dikkat edin borsa düşemiyorda yükselemiyorda yabancı olmadan borsa hacimsiz olur yıllardır aynı durum söz konusu.

 5. Altay diyor ki:

  Dolar tl bu kadar yükselmeye isteksizken borsa neden düşertü bazı zamanlar dolar yükselirken borsa neden yükseliyor oda ayrı bir tezat aralarında tam bir kolerasyon yok malesef.

 6. Kutluhan diyor ki:

  Resesyon ve stagflasyon altındaki bir ekonomide borsa neden yükseldi sorusunu çok güzel açıklamışsınız editör. Beklentiler alınır gerçekleşmeler satılır.

  • Editör diyor ki:

   Devamı gelecek mi bunu bilmek zor fakat eğer bu durum sizi etkiliyorsa borsa sıfır tl olur mu konulu yazımızı okumanızı öneririz.

 7. Ayan diyor ki:

  Geçen hafta çeyreklik büyüme verisi eksi geldi ama hala yükseliyor editör bahsettiğiniz gibi borsa galiba geleceği görüyor

 8. Ecrin diyor ki:

  2009 krizinden sonrada borsa yükselince herkes borsa neden yükseldi diye birbirine sormuştu oysaki ekonomi küçülmüş işsizlik artmıştı

 9. Fethi diyor ki:

  90lı yıllarda eski adı imkb idi bilenler bilir enflasyon ve faizin aşırı yüksek olduğu zamanlardı ve borsada çok daha agrasif yükselişler yapardı haftalık %30 %40 yükselen hisse senetleri vardı

 10. axu diyor ki:

  2012’de borsa 96 binlere gelene kadar herkes borsa neden yükseliyor yok efendim balon diye diye küçük yatırımcıya fırsat vermediler o zamandan beridir ters psikoloji ile çalışırım yazı çok güzel elinize sağlık küçük yatırımcıya bir şeyler katıyor gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir