fbpx

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir Tüm Detayları

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir, Enflasyon kadar sıkıntılı bir ekonomik süreç olup, Şirketlerin iflasına, ekonominin küçülmesine neden olan Deflasyon.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir, Enflasyon kadar sıkıntılı bir ekonomik süreç olan Şirketlerin iflasına, ekonominin küçülmesine neden olan Deflasyonu tüm detayları ile bu yazımızda inceliyoruz.

Deflasyon nedir? deflasyon, bir ekonomi için en az enflasyon kadar sıkıntılı bir süreçtir. Süreğenliği ve döngü halinde devam etmesi sebebiyle enflasyona göre kontrolü oldukça güçtür.

Deflasyon nedir? tanımını yapmadan önce enflasyon ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Deflasyon Nedir

Deflasyon nedir? deflasyon ekonomide enflasyonun aksi bir durumun yaşanmasıdır. Yani fiyatlar genel düzeyinin belirli bir zaman aralığı içerisinde sürekli olarak düşüş göstermesidir.

Deflasyon kelime anlamı olarak latince kökenli olup, hava kaçağı veya sönme anlamına gelmektedir.

Ekonomide şirketlerin toplam üretiminin, hane halkının toplam tüketiminden daha az olması durumudur. İlk bakışta kulağa hoş gelsede deflasyonist baskı sonuçları itibari ile bir ekonomi için oldukça yıpratıcı süreçlerden birisidir.

Deflasyonun Etkileri Nelerdir

Deflasyon yaşayan bir ekonomide belirsizlik sezinleyen hane halkı tüketimi azaltır. Hane halkı tüketimi azaltınca şirketlerin satışları düşer ve arz sabit olduğu için fiyatlarda düşüş meydana gelir.

Satışlarında düşüş olan ve ürettikleri malları ucuza satan şirketler zamanla zarar etmeye başlar. Karlılığı yok olan ve zarar etmeye başlayan şirketler ya konkordato gibi yollara başvurmakta yada faaliyetlerini durdurup kepenk kapatmak durumunda kalırlar.

Şirketlerin kapanması işsizliğin artmasına ve hane halkının gelirlerinde düşüşe neden olur. Ekonomide domino etkisi yaratan deflasyon, tüm bu gelişmelerin sonucu olarak büyüme oranlarında düşüşe neden olur.

Düşük büyüme, işsizlik ve fiyatlar genel seviyesindeki düşüş bir döngü olarak sürer. Deflasyon, bu yönüyle enflasyona oranla mücadele etmesi oldukça zor bir süreçtir.

Şimdi ise deflasyonun dünyadaki en karakteristik olarak yıllardır yaşandığı Japonyayı inceleyelim.

Japonyada Deflasyon

Japonya 90’lı yılların başından bu yana deflasyonist ekonominin pençesinden kurtulamayan deflasyon denince ekonomi camiasında ilk akla gelen ülkedir. Bu sebepten deflasyonun en iyi örneği olarak gösterilebilir.

Japon ekonomi yönetimi ve Merkez bankası yıllardır ekonomiyi deflasyondan kurtarmak için, çok farklı çeşit ekonomi politikaları uygulamasına karşın ülkede halen kalıcı bir enflasyon artışı görülememektedir.

Bunun en önemli sebeplerinden birisi şüphesiz Japon halkının kültürel yapısı gereği batı toplumlarından farklı olarak tüketim çılgınlığı furyasına kapılmayıp daha tutumlu bir yapıya sahip olmasıdır.

Japonyada deflasyon meydana getiren bir diğer faktör ise hızlı bir şekilde sanayi devrimini tamamlayıp, teknolojik olarak erken doygunluğa ulaşmasıdır.

Japon ekonomi yönetimi ve Merkez bankası yıllar içerisinde deflasyonla mücadelede başarısız olmuş, zaman zaman enflasyon oranları artış göstersede genel olarak deflasyonun pençesinden kurtulamamıştır.

Deflasyonist baskının sonucu olarak japonya’da ekonomi sık sık resesyona girmektedir. Japonyada yıllar boyu süren deflasyonun bir göstergesi olarak Japonya ulusal tüketici fiyat endeksi oranlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Deflasyon’a Karşı Hangi Ekonomi Politikaları Uygulanmalıdır

Deflasyon, enflasyonun tersine genel fiyat düzeyindeki süreğen düşüş olması sebebi ile ilk olarak ekonomide enflasyonun oluşturulması gerekmektedir.

Bunun içinde talep arttırıcı, yani hane halkını ve kamuyu harcamaya teşvik edici politikalar uygulanmalıdır.

Merkez Bankalarının Talep arttırma yönlü en iyi politika aracı şüphesiz faiz oranlarıdır. Faiz oranlarındaki indiriminin ardından izlenebilecek bir diğer talep arttırıcı önem ise vergi oranlarında indirim ve ülkemizde’de son zamanlarda uygulanan vergi affı veya vergi borçlarının yapılandırılması olabilir.

Faiz oranları ve vergi indirimleri ile şirketleri ve hane halkını harcama yapmaya yönlendirecektir. Harcamanın artması talebi körükleyecek ve bu sayede şirketlerin toplam satışları artacaktır.

Satışları ve bunun sonucu olarak karlılığı artan şirketler yeni yatırımlar yapacak istihdamı arttıracaktır. Bu tabloda ekonomik büyüme gerçekleşecektir.

Her ne kadar teorikte çözüm yolu bu şekilde olsada uygulamada sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Deflasyon nedir sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda siz değerli okurlarımız için deflasyonu tüm yönleri ile incelemeye çalıştık. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir Tüm Detayları” te bir düşünce

  1. Vedat diyor ki:

    Çok başarılı anlatıma sahip bir yazı olmuş elinize sağlık hisse senedi nedir sitesi. Ülke ekonomisinin resesyon ve stagflasyon ile boğuştuğu bu günlerde yatırımcılara hisse senedi piyasası üzerine hisse senedi nasıl alınır, temettü nedir, nasıl yatırım yapılır gibi konuların yanında doğru ve ucuz hisseler nasıl bulunur bu felsefeyi kazandırmayı amaçlayan borsada uzun vadeli yatırım stratejileri içeren piyasa değeri nedir, defter değeri nedir, bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler, bedelli sermaye artırımı nasıl katılınır, favök nedir, fiyat gelir oranı nedir yada fiyat kazanç oranı (fk oranı nedir) gibi bilanço analizi nasıl yapılır sorularına yanıt olan temel hisse değerleri ve oranları konularının anlatıldığı yazılarada fazlası ile ihtiyaç var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir