fbpx

Dolar Teknik Analiz, Dolar Tl Destek Direnç Seviyeleri

Dolar teknik analiz, son zamanlarda sıkça dile getirilen dolar neden yükseliyor sorusu üzerine dolar kuru teknik destek ve direnç seviyelerini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Dolar teknik analiz, son zamanlarda sıkça dile getirilen dolar neden yükseliyor sorusu üzerine dolar kuru teknik destek ve direnç seviyelerini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Dolar teknik analiz çalışması yapacağımız bu yazımızda dolar kuru için destek, direnç seviyeleri ile dolar neden yükseliyor sorusuna cevap aramadan doları bu seviyelere getiren süreci kısaca inceleyelim.

Hatırlarsanız geçtiğimiz 2018 yılı Ağustos ayında dolar kuru Türk lirası karşısında ani bir yükseliş kaydetmiş ve tarihi zirve olan 7 lira seviyelerinin üzerini test etmişti.

Devamında yüksek dolar kuru sebebiyle ithal girdilerin fiyatları oldukça yükselmiş bu durumda maliyetlere yansımıştı. Yaşanan tablonun doğal sonucu olarak enflasyon yükselmişti.

Yüksek enflasyon ve artan üretim maliyetleri ekonomiyi tam bir kıskaç içine almış ve Türk ekonomisi kimi uzmanlara göre resesyon kimilerine göre ise stagflasyon sürecine girmiştir.

Resesyon ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Resesyon nedir? etkileri nelerdir yazımızı buradan. Stagflasyon ile ilgili detaylı bilgi için ise Stagflasyon nedir yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Dolar Teknik Analiz ve Destek Direnç Seviyeleri

Dolar Tl teknik analiz incelemesi yapacağımız bu kısımda aşağıdaki grafikte destek ve direnç seviyeleri belirlenmiştir.

Saatlik Periyotta dolar Türk lirası Grafiği

Grafikte görüldüğü üzere dolar kuru 10 Mayıs itibari ile 5,95 ile 6,13 arasındaki genişliği 18 pips olan bir yatay bant içerisinde hareket etmektedir.

Grafikte gösterilen macd indikatörünün günlük periyotta satış yönünde olmasıda yine bahsettiğimiz yatay bandı destekleyen unsurlar arasındadır. Söz konusu indikatörün saatlik periyotta ise alım seviyesinde olması pozitif gibi gözüksede biraz daha aşırı alım seviyesine yakın noktada bulunmaktadır.

Bu bandın aşağıya kırılması durumunda muhtemel hedef fiyat 5,75 seviyeleri olabilir. Söz konusu bandın yukarı yönlü geçilmesi durumunda ise yine 18-20 pips civarı bir hareket ile 6,35 seviyesi yukarı yönlü hedef fiyat olabilir.

Dolar tl’nin iki yönlü muhtemel hareketinin dışında olası destek seviyeleri ise 5,95 5,85 ve 5,69 civarında bulunmaktadır.

Yukarı yönlü bir hareketin olması durumunda ise muhtemel direnç seviyeleri 6,13 sonrasında 6,25 6,35 ve 6,55 civarında bulunmaktadır.

Güncelleme (3 Temmuz 2019)

23 Mayıs tarihinde yayınladığımız yazımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve gelen yoğun istek üzerine mevcut konjonktüre göre yazımızı güncelliyoruz.

Dolar destek direnç seviyelerini gösteren güncel grafiğimiz şu şekildedir.

Dolar destek direnç seviyeleri

Güncel dolar grafiğimizde dolar teknik olarak yukarıdan gelen kırmızı düşen trend çizgisini izleyerek hareketini sürdürmektedir.

Muhtemel direnç seviyeleri 5,69 sonrasında düşen kırmızı trend çizgisinde yer alan 5,80 ve devamında 5,84 5,95 seviyeleri görülmektedir.

Muhtemel destek seviyeleri ise 5,62 5,52 5,45 olarak görülmektedir.

Dolar Tl teknik grafiğini ve muhtemel destek direnç seviyelerini incelediğimiz bu yazımızda Grafik incelemesi investing.com üzerinden gerçekleştirilmiştir.

 1. Erhan diyor ki:

  Hisse senedi nedir editörü fed’in faiz indirimine gitmesi ve sonrasında bu sürecin devamı öngörülüyor bu durumda dolar teknik analiz için dolar destek direnç seviyeleri nereler olur hedef fiyatlar ne olur?
  doları satıp hisse senedine geçmek mantıklı olur mu? hisse senedi seçimi için temettü verimliliği yüksek fiyat getiri oranı, piyasa değeri defter değeri ve favök oranı olarak iskontolu hisselere yönelmek mantıklı mı?

  • Editör diyor ki:

   Erhan bey merhaba, Dolar teknik analiz çalışmamızda muhtemel destek direnç seviyelerini paylaştık. Hedef fiyatlarda bu seviyeler arasında olaması muhtemeldir.
   dolar tl teknik analiz çalışmasını yaparken fedin faiz indirimi gündemde yoktu yeni konjonktür hisse senedi piyasası için fırsat olabilir fakat bu konuda ülkemizin kendi iç dinamiklerinide dikkate almakta yarar var.
   Hisse senedi seçimi için ise blogumuzda hisse senedi nedir, hisse senedi nasıl alınır, temettü nedir, temettü nasıl alınır, piyasa değeri nedir, defter değeri nedir, favök nedir, favök nasıl hesaplanır, fiyat gelir oranı nedir, bilanço analizi nasıl yapılır’a ladar bir çok eğitici konu mevcut bunların dışında yatırım mantalitesine kavrama amacıyla bedelsiz sermaye artırımı nedir, bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler, hedge nedir, uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri nasıl seçilir, bedelli sermaye artırımı nedir, uzun vadeli yatırım, viop nedir, varant nedir gibi geniş bir içerik yelpazesi var istifade edebilirsiniz.

 2. Mustafa diyor ki:

  hisse senedi nedir dolar destek direnç seviyeleri ve dolar tl hedef fiyatı tahmininiz tutmuş önemli olan bundan sonraki hedefi bu arada borsa neden yükseldi veya borsa neden yükseliyor gibi soruları olanlar dolar teknik analizi incelemesi yapsın ülkemize yabancı fon girişi var.

 3. Mert diyor ki:

  Hisse senedi nedir sitesi, dolar teknik analiz için belirttiğiniz seviyeler aynen çalıştı dün dolar tl tam 5,85 seviyesinden tepki verdi. Temettü yatırımı yapan birisi olarak temettü nedir, temettü nasıl alınır araştırması yaparken sitenizi tanıma şansım oldu sonrasında hedge nedir, varant nedir, viop nedir, favök nedir, halka arz nedir, manipülatör nedir, pmı nedir tamamını siteniz üzerinden öğrendim. Hedge etmek istediğim bir miktar dolarım vardı onuda dolar grafik çalışmanız sayesinde başarı ile hedge etme fırsatım oldu çok teşekkürler.

 4. Cengiz diyor ki:

  üstad dolar neden düşüyor belirttiğiniz 5,85 seviyesine kadar geriledi gün içerisinde ama daha aşağıya gelir mi? dolar ne olur sizce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir