fbpx

Favök Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İfade Eder Rehber

Favök nedir? Nasıl hesaplanır ve ne ifade eder. Temel analiz üzerine kurulu Borsa stratejileri için önemli bir gösterge olan Favök analizi tüm detayları.

Favök nedir? Favök Nasıl hesaplanır ve ne ifade eder. Temel analiz üzerine kurulu Borsa stratejileri için önemli bir gösterge olan Favök analizi ile ilgili tüm detayları bu yazımızda ele alacağız.

Temel analiz hisse senedi yatırımcılarının sıkça kullandığı Borsa stratejileri arasında bulunmaktadır. Temel analiz yaparken şirketin Bilanço kalemleri üzerinden bir çok farklı oranlar ortaya çıkarılmaktadır.

Bu oranlardan birisi belkide en popüler olanıda son yıllarda sıkça duymaya başladığımız Favök oranıdır. Şirketin finansal performansının bir göstergesi olarak nitelendirilen Favök nedir? ve nasıl kullanılır gibi bir çok soruya bu yazımızda açıklık getireceğiz.

Favök nedir tanımını yapmadan önce Temel analiz methotlarının en çok kullanıldığı alan olan uzun vadeli yatırım üzerine daha detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Favök Nedir

Favök nedir, Favök faiz, amrtisman ve vergi öncesi karlılık kelimelerinin baş harflerinin birleşimini ifade eder. Uluslararası bir kullanım alanına sahip olması sebebiyle oldukça popüler bir göstergedir.

Ülkelerin vergi politikaları birbirinden farklılık gösterir. Bu sebeple Favök, vergi öncesi karı baz alması uluslararası geçeli olmasının en önemli kıstasıdır.

Faiz, vergi ve amortisman giderleri için ayrılacak karşılıkların kesilmesinden önceki karı temsil etmesi sebebi ile Favök, şirketin ham kar oranını ifade etmektedir.

Şirketlerin Bilanço kalemlerini öğrenmek ve Bilanço okuma teknikleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Favök Nasıl Hesaplanır

Favök nasıl hesaplanır, Favök oranın şirketinbilanço kalemleri içerisinde ayrılması gereken karşılıklar ayrılmadan öncesindeki kar oranını ifade ettiğini yukarıda belirtmiştik.

Tanımından anlaşılacağı üzere Favök hesaplama işlemi sırasında Şirketin bilanço kalemlerinde bulunan net satışlar, satışların maliyeti, faaliyet giderleri, finansman giderleri ve amortisman giderleri dikkate alınır.

Favök hesaplaması için bu adres üzerinden ulaşacağınız hesap makinesini kullanabilirsiniz.

Favök, Neyi İfade Eder

Favök şirketin faaliyette bulunduğu sektördeki karlılığını ölçümler. Şirketlerin bir çok gelir grubu bulunmaktadır. Fakat Şirket performansını ölçmede esas olan faaliyette bulunduğu alandaki karlılığıdır.

Şirketin faaliyet gösterdiği sektördeki karlılığı ve pazar hakimiyeti kuşkusuz Borsada işlem gören hisse senetleri üzerinde etkileyicidir. Favök tam olarak bu noktada yatırımcılar açısından büyük önem taşımaktadır.

Şimdide Favök oranı nasıl yorumlanmalıdır buna değinelim.

Favök Oranı Nasıl Değerlendirilmelidir

Favök oranının uluslararası geçerliliği olduğundan, bunun sebebinin ise aynı sektörde fakat farklı ülkelerde bulunan şirketlerin farklı vergilendirme oranlarına tabi olmaları sebebiyle net karının değiştiğinden yukarıda bahsetmiştik.

Favök oranı değerlendirmesi aslında bir karlılık kıyaslanmasıdır. Bu kıyaslama işlemi yapılırken aynı sektörde bulunan yerel ve uluslararası şirketlerin favök oranları ile yapılması gerekmektedir.

Bir diğer Favök oranı değerlendirme yöntemi olarak, ilgili şirketin geçmiş Bilanço dönemlerindeki Favök oranlarının kıyaslanması olarak gösterilebilir. Bu sayede şirketin faaliyetlerindeki aktivitenin gidişatı üzerine fikir sahibi olunabilir.

 1. Yekta diyor ki:

  favök hesaplama yöntemi son yıllarda duyulmaya başladı oldukçada popüler uzun vadeli hisse yatırım yapılacak hisseler için iyi bir kıstas olabilir.

 2. Osmanlı diyor ki:

  Pala favök piyasa değeri defter değeri dinlemez temel teknik bir tarafa fiyatı parası olan belirler bizim piyasalarda.

 3. Erkan diyor ki:

  Eskiden favök nedir bilmezdik piyasa değeri defter değeri falan filan bilgisi olan yoktu şimdi bilgi toplumundayız ama yine piyasada kazanmak zor bu zamanda borsada ekmek aslanın kuyruğunda.

 4. Levent diyor ki:

  Editör birbirinden değerli yazılar paylaşıyorsun en önemliside özgün ve kendinden bir şeyler katıyorsun başarılar.

 5. Çağrı diyor ki:

  favök oranı hisse senedi seçiminde benim en önem verdiğim orandır çünki ham karı ifade eder tebrikler editör güzel yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir