fbpx

Fiyat Kazanç Oranı Nedir? Ne Anlama Gelir? Rehber

Fiyat kazanç oranı nedir? Ne anlama gelir. FK oranı düşük Hisse senetleri neden tercih edilir. Temel analiz yönteminin önemli göstergesi FK oranıü detayları

Fiyat kazanç oranı nedir? Ne anlama gelir. Fiyat kazanç oranı düşük Hisse senetleri neden tercih edilir. Temel analiz yönteminin önemli göstergesi FK oranı üzerine tüm detaylar bu yazımızda.

Fiyat kazanç oranı, Hisse senedi yatırımcılarının şirketlerin mali durumuna yönelik yapılan Temel analiz araştırması sırasında sıkça kullanılan bir göstergedir.

Yatırımcılar ve hisse senedi analistleri arasında ucuz hisseler için belirleyici unsur olarak Fiyat kazanç oranına sıkça başvurulmaktadır. Ucuz hisseler emsallerine göre gelecekte yükseliş potansiyeli taşımaları sebebiyle ilgi görürler.

İskontolu hisseleri belirlemede önemli bir gösterge olan fiyat kazanç oranı nedir? sorusuna cevap vermeden önce hisse senedi nedir? bu konuda aklınıza takılanları ilgili yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Fiyat Kazanç Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır

Fiyat kazanç oranı (Fk Oranı), Halka arz olmuş ve hisse senetleri Borsada işlem gören bir şirketin, Borsadaki işlem fiyatının Şirketin hisse senedi başı karına bölünmesi ile hesaplanan orandır.

Yani Şirketin yıllık hisse senedi başına ettiği kar oranının, hisse senedinin piyasa fiyatına göre oranıdır. Bu hesaplamada amaç, Şirketin hisse başı karının Borsadaki 1 lot hissenin fiyatını ne düzeyde karşıladığını ölçmektir.

Hisse başı kar oranı ise şirketin toplam karının piyasadaki tüm hisse senedi adedine bölünmesi ile hesaplanır. Eğer bir şirketin bilançosunda kar yerine zarar varsa o şirketin Fiyat kazanç oranı hesaplanamaz.

Fiyat Kazanç Oranı Neyi Gösterir

FK oranı yatırımcılara daha çok hisse senedinin ucuzluk pahalılık durumunu göstermesini sağlar. Yatırımcılar için her zaman iskontolu hisseler tercih sebebi olmuştur.

FK oranı yüksek olan hisse senetleri pahalı hisse senetleri olarak değerlendirilirken, FK oranı düşük olan hisseler ise ucuz hisseler olarak nitelendirilmektedir.

Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Değerlendirilir

FK oranıın yatırımcılar tarafından daha çok ucuz hisseleri keşfetme amacıyla kullanıldığına yukarıda değinmiştik. Yatırımcılar hisse senetlerini her zaman ucuza alıp kar oranlarını maksimum seviyede tutmak isteği içindedirler.

FK oranı değerlendirmesinde, şirket emsali niteliğindeki şirketlerle FK oranı açısından kıyaslama yapılması gerekmektedir. Burada emsalden kasıt şirketin içinde bulunduğu sektördür.

Fiyat kazanç oranı sektör ortalamasına göre değerlendirilmelidir. Tüm şirketler için referans kabul edilen bir FK oranı bulunmamaktadır. Çünkü her sektörün kendi iç dinamikleri ve karlılık beklentileri farklıdır.

Şirketin faaliyette bulunduğu sektör ortalama FK oranı üzerinde bir FK oranına sahip şirket, karlılığı düşük kabul edilir. Bu şirketin hisse senetleride pahalı olarak nitelendirilir.

Tam tersi şekilde sektörün ortalaması altında bir FK oranına sahip ise o şirketin payları ucuz hisseler olarak kabul edilir ve şirket karlılığının yine sektörün ortalamasının üzerinde olduğu anlaşılır.

Fiyat Kazanç Oranı Tek Başına Yeterli Midir?

Fk oranı, bir yatırımcı için o hisse senedini tercih etmede tek başına kriter olması sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır. FK oranı düşük hisseler her ne kadar ucuz hisseler olarak nitelik kazansada şirketin Bilançosunda bir çok alt detaya bakmak gereklidir.

Fiyat kazanç oranı şirketin faaliyette bulunduğu sektör ortalamasına göre kıyaslandığı için ilgili sektörde yaşanacak bir sıkıntı tüm şirketleri etkileyeceği için FK oranı uygun olsa dahi hisse senetlerinin olumsuz fiyatlanmasına sebebiyet verebilir.

Hisse senedi yatırımı için yapılacak Temel analiz yapılırken bir çok gösterge göz önünde bulundurulmalı ve bu göstergelerin büyük çoğunluğunun olumlu yönde olması belirleyici olmalıdır.

Uzun vadeli hisse senedi yatırımı için Temel analiz hayati önem taşımaktadır. Bunun yanında uzun vadeli yatırım için bir çok kritere dikkat edilmelidir. Uzun vadeli yatırım üzerine daha önce paylaştığımız ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak 2019 yılı ocak ayına ilişkin bazı Hisse senetlerinin güncel FK oranlarına şuradaki adresten ulaşabilirsiniz.

  1. Savaş diyor ki:

    ucuz hisseler keşfetmek istiyorsanız fiyat gelir oranı nedir ve fiyat kazanç oranı nasıl hesaplanır çok iyi bilmeniz gerekir fakat eğer viop yada varant gibi kaldıraçlı türev piyasaların oyuncusu iseniz o zamanda hedge nedir, viop hedge nasıl yapılır bunları bilmeniz gerekir her ihtimalde eğitim şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir