fbpx

Halka Arz, Zamanlama Olarak Nasıl Yapılmalıdır?

Halka Arz, zamanlama olarak nasıl yapılmalıdır. Doğru zamanda Halka arz ne kazandırır? Şirketler için doğru zamanlama niçin hayati öneme sahiptir detayları

Halka Arz, zamanlama olarak nasıl yapılmalıdır. Doğru zamanda Halka arz ne kazandırır? Şirketler için doğru zamanlama niçin hayati öneme sahiptir tüm detaylar bu yazıda.

Halka arz nedir? nasıl yapılır, ne kazandırır? başlıklı yazımızda konuya ilişkin başta halka arz için gerekli şartlar olmak üzere halka arz avantajları detayları ile incelenmiştir. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Borsaya açılma prosedürlerinden daha önemli bir husus varsa oda şüphesiz bu sürecin zamanlamasının seçimidir. Bu kısım Halka açılma için hayati öneme sahiptir. Yanlış bir dönemde yapılacak Halka açılma işlemi şirketler açısından olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmazdır.

Halka Arz İçin Hangi Koşullar Önemlidir

Halka açılma sürecinde bir çok kritere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yazımız boyunca bunların en temel ve başlıcalarına değineceğiz.

Hisse senetleri borsada işleme açılacak olan şirket, en temel olarak içerisinde bulunduğu sektörün koşullarını göz önünde bulundurmalıdır. Unutulmamalıdır ki yatırımcılar şirket Hisse senetlerini alarak ortak olmaktadırlar.

Sektöründe işlerin yolunda gitmediği bir şirketin Hisse senetlerine yatırımcıların ilgisi malumunuz üzerine düşük olacaktır. Bu durumda şirket Hisse senetleri Borsada ederinden daha düşük bir bedelle fiyatlanacak buda Şirketin kasasına giren sermayenin düşük olmasına sebep olacaktır.

Halka açılma zamanlamasında dikkat edilmesi gereken bir başka kriter ülkenin makro ekonomik koşullarıdır. Halka açılma işlemi yerli ve yabancı bir çok yatırımcının katılımıyla gerçekleşir.

Hal böyle olunca Ülkenin içinde bulunduğu makro ekonomik durumun dikkate alınması önemlidir.

Hangi Dönemde Halka Arz Gerçekleştirilmelidir

Borsada hisse senetleri halka açılacak bir şirket, yukarıda saydığımız kriterlerin en olumlu olduğu dönemde halka açılma işlemine başlaması en yararlısı olacaktır.

Ayrıca Halka açılma için gerekli şartları Borsa istanbul’a ait bu adresten inceleyebilirsiniz.

Halka açılma işlemi, sektördeki karlılığın yükseldiği ülkeye yabancı fon akışının arttığı bir dönemde gerçekleştirilmesi gayet yararlı olacaktır. Nitekim Halka açılma işleminden şirketler sermaye elde etmeyi planladıkları için Hisse senetlerini en yüksek fiyattan satmayı amaçlamaları gayet doğaldır.

Örnek vermek gerekirse arabanızı satmayı düşünüyorsunuz diyelim satışı kış döneminde mi yapmak daha karlıdır yoksa talebin yüksek olduğu yaz döneminde mi?

İşte Halka açılma sürecinde zamanlamada aynı bu örnekteki gibi yapılmalıdır. Borsada özellikle yabancı yatırımcının ilgisinin yüksek olduğu, Şirket ve sektör karlılığının cazip olduğu zamanlar Halka açılma için en uygun dönem olarak gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir