fbpx

Hisse Senedi nasıl alınır? Yatırım Yapma Rehberi

Hisse senedi nasıl alınır,Aracı kurumlar, Yatırım Hesabı açılışı, borsa, takasbank üzerine rehber.

Hisse senedi nasıl alınır? Yatırım hesabı nasıl açılır? ve Aracı kurumlar ile ilgili dikkat edilmesi gereken püf noktalarını sizler için bu yazımızda açıkladık.

Hisse senedi nasıl alınır? borsada işlem yapmak isteyen her yatırımcı adayının ilk aklına gelen sorudur. Borsada yatırım yapmanın önemli adımlarında biri ise aracı kurum seçimidir. Bu husus yatırımlarınız için hayati önem taşımaktadır.

Bu yazımızda konu ile ilgili gerek kendi tecrübelerimizi gerekse araştırmalarımızı sizlerle paylaşacağız.

Hisse senedi nasıl alınır? sorusu kafasında olan herkese İnternet ortamındaki en gerçekçi cevapları vereceğimizden kuşkunuz olmasın. Yazımızı sonuna kadar dikkatlice okursanız aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Hisse senedi nasıl alınır? sorusuna cevap vermeden önce, hisse Borsada işlem görmektedir. Borsa üzerine daha fazla bilgi sahibi olmak için Borsa nedir? başlıklı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi yatırımcıların şirket bünyesindeki ortaklık hakkını belgeleyen pay senetleridir. Hisse senedi hakkında daha detaylı bilgi almak için konu ile ilgili Hisse Senedi Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hisse senedi Nasıl alınır? hisse senedi alım işlemi yapmak için öncelikli olarak bir aracı kurum bünyesinde yatırım hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Aracı kurum adında anlaşılacağı üzere borsa faaliyetlerinde kendisi veya yatırımcısı adına aracılık yapma yetkisine sahip kuruluştur.

Yani sizler yatırımcı olarak doğrudan borsadan hisse senedi alımı yapamazsınız. Ancak aracı kurum vasıtası ile işlem yapmak durumundasınız.

Aracı kurumlar aynı zamanda birincil piyasa faaliyeti işlemlerini yürütmektedir. Birincil piyasa faaliyeti hisse senedinin ilk kez halka arz işlemi anlamına gelmektedir.

Halka arz ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Halka arz nedir? nasıl yapılır? ne kazandırır konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Aracı Kurum Güvenli Midir?

Hisse senedi nasıl alınır? yazımızın en önemli hatta bel kemiği olan konu aracı kurum seçimidir.

Ülkemizde bulunan tüm banka mevduat ve katılım hesaplarının 100 bin TL’ye kadar olan kısmı, TMSF aracılığı ile devlet güvencesi altındadır. Bu bilgi sadece Bankalar bünyesinde bulunan mevduatlarınız için geçerlidir.

Menkul kıymetlerde ise durum şu şekildedir; Alım yaptığınız tüm menkul kıymetlerin kaydı sizin adınıza eski adı ile Merkezi kayıt kuruluşu yeni adıyla Merkezi kayıt istanbulda tutulur. Yani aracı kurumunuz batsa dahi hisseleriniz güvendedir.

E-MKK portalı üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sistem üzerinden size ait tüm Menkul kıymetlerin kaydını istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

Aracı Kurum Seçimi Neden Önemli?

Aracı kurumların güvenilirliğine ilişkin bilgileri yukarıda paylaştık. O zaman istediğimiz aracı kurumla çalışabiliriz diye düşünebilirsiniz. Fakat iş o kadarda basit değil.

Tam menkul kıymet alımı veya satımı yapmayı düşündüğünüz sırada aracı kurum hesabına giriş yapamadığınızı düşünün. Bu gibi durumlar fazlasıyla can sıkıcı olabilir.

İşte tamda bu yüzden Hisse senedi nasıl alınır yazımızın en önemli kısmı aracı kurum seçimidir.

Aracı kurum kuruluşu için asgari 10 milyon TL sermayeye sahip olma ve konkordato ilan etmemiş olmak gibi şartları mevcuttur. Aracı kurum kuruluş şartlarının tamamını ilgili resmi gazete tebliğinden inceleyebilirsiniz.

Aracı Kurum Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?

Hisse senedi nasıl alınır sorusuna cevap aradığımız yazımızda şimdide aracı kurum araştırmasının nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.

Öncelikle bir aracı kurumda aranması gereken ilk kıstas kurumsallıktır. Kurumsallık sadece aracı kurum seçiminde değil, emin olun borsada alım yapacağınız hisse senetlerinde dahi büyük önem taşımaktadır. Peki kurumsallığı nasıl analiz edebiliriz?

Aracı kurum araştırmaya başladınız bir aracı kurumu gözünüze kestirdiniz ilk yapmanız gereken ortaklık yapısına bakmaktır. Ortaklık yapısı yani şirket paylarında çoğunluğu kimlerin oluşturduğudur.

Daha açık söylemle şirketin sahiplerinin ve ortaklarının kimler olduğudur.

Adı dolandırıcılığa karışmış yada daha önce SPK tarafından ceza verilmiş birisiyle ortak iş yapmak ister misiniz? Bu yüzden ortaklık yapısı çok önemlidir ve kurumsallığın ilk şartıdır.

Aracı kurumun SPK tarafından verilen aracılık faaliyetlerinde bulunabilmesine ilişkin gerekli yetki belgeleri mevcut mu. Bu belgeleri ilgili Aracı kurum web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Şirket tarihçesi, aracı kurumun piyasa işlemlerinde ne kadar tecrübeli olduğunun bir göstergesi olabilir bu yüzden göz atılmasında yarar vardır.

Finansal verilerde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Şirketin aktif büyüklüğünün çok olması yatırımcısına güven veren önemli bir unsurdur.

Diğer bir kriter ise şube ağı olmalıdır. Çalıştığınız aracı kurumun belki yaşadığınız şehirde değil ama en azından Türkiye’nin büyük kentlerinde hizmet noktalarının olması önemlidir.

Aracı kurum hakkında yapılan yorumlara göz atılabilir. Özellikle sözlükler ve forumlar bu konuda aydınlatıcı olacaktır.

Fakat şunu asla unutmayın aracı kurumların hesabına çalışan kişiler mutlaka forumlarda abartılı yorumlarda bulunacaktır. Bir aracı kurum için genel çoğunluğun memnun olması bizim için yeterli olacaktır.

Bir diğer kurumsallık kriteri sosyal medyadır. Kurumsal bir şirketi mutlaka profesyonel yöneticiler yönetir ve bu yöneticiler sosyal medyayı unutmuş olmamalıdır.

Aracı Kurum ile İrtibat Kurmak

Bizim için en önemli konulardan birisi olan cevap verebilirliktir. Aracı kurumun müşteri ilişkileri bölümüne bir e-posta gönderin.

Ne kadar sürede geri dönüş yapacaklar? sorularınıza tam cevap verebilecekler mi?

Mümkünse bu e-postada altyapı sistemlerinin ne kadar hızlı olduğunu yoğunluk durumunda gecikmelerin olma durumu sorgulayın.

Aracı Kurumdan Ekstra Hangi Hizmetleri Aramalıyız?

Hisse senedi nasıl alınır? sorusunu aracı kurum seçimi bazında değerlendirdiğimiz bu bölümde şimdide aracı kurumlardan beklediğimiz ekstra hizmetlere bakalım.

Komisyon oranları hisse senedi alımı veya satımı sırasında aracı kurumun aracılık faaliyeti kapsamında bizden alacağı ücrettir.

Yukarıda değindiğimiz kurumsallık kriterlerinden geçen aracı kurumlar için bu oran ne kadar düşük olursa bizim için o kadar avantajlıdır.

Aracı kurumun Canlı borsa ekranı sağlaması ikinci büyük artıdır. Son yasal düzenlemelerden sonra artık canlı borsa ekranı sadece veri dağıtıcı kurumlar tarafından ücret karşılığı verilmeye başlandı.

Bu sebepten anlık borsa ekranını izleyebilmek yatırımcı için kıymetlidir. Aracı kurumun sitesini incelediğinizde sizden aylık belirli bir komisyon limiti karşılığında veya ücretli olarak canlı borsa ekranı ağlayabileceklerini belirtmiş olabilirler. Karar size kalmış.

Aracı kurumun web sitesinde günlük veya aylık finansal piyasa bültenleri mutlaka bulunmalıdır. Bu bültenleri inceleyin ne kadar detaylı finansal piyasa analizi ve raporlaması yapılıyor, Temel analiz ve Teknik analiz incelemesi ne derece yapılıyor bakmalısınız.

E-posta ile sormanız gereken konuların arasına analiz desteği eklenebilir. Bir hisse senedi aldınız finansal piyasalara dair öngörüde bulunamıyorsunuz.

Bu durumda yatırımcısı olduğunuz hisse senedi için istediğinizde size özel inceleme yapacaklar mı? Buda diğer bir önemli husustur.

Aracı kurum seçimi yaptığımıza göre hisse senedi nasıl alınır yazımızın bir diğer safhası olan yatırım hesabı açılışına geçebiliriz.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabına sahip olmak için sizden genel itibari ile ya aracı kurumun size en yakın şubesine gitmenizi yada gerekli evrakları kargo yoluyla ulaştırmanızı isteyeceklerdir.

Eğer bir bankaya bağlı aracı kurumda yatırım hesabı açtırmak istiyorsanız banka şubesine gitmeniz yeterlidir.

Ayrıca eğer halihazırda müşterisi olduğunuz bir banka varsa size komisyon oranlarında indirim yapabilirler. Özellikle söz konusu bankanın maaş müşterisi iseniz mutlaka görüşmenizi tavsiye ederiz size özel avantajları olması kuvvetle muhtemeldir.

Yatırım hesabı açılışı sırasında sizlere çerçeve sözleşme ve risk bildirim formu sunulacaktır. Okumanızda fayda vardır.

Hisse Senedi Alım Satım İşlemleri ve Emir Türleri Nelerdir?

Hisse senedi nasıl alınır? sorusunun fiiliyata geçtiği kısma gelmiş bulunuyoruz. Borsada hisse senedi alım ve satım işlemleri için çeşitli emir tipleri mevcuttur şimdi bunları tek tek inceleyelim.

Limit Fiyatlı Emirler: Limit ve fiyatın belirtildiği emir türüdür. Emir girildiği anda gerçekleşmeyen kısmı pasif yani beklemede olarak zaman önceliğine göre beklemeye alınır.

Piyasa Emirleri: Fiyat belirtmeden sadece miktarın belirtildiği emir türüdür. Eğer karşıda alıcı veya satıcı yoksa doğrudan iptal edilir.

Piyasa Limite Emirler: Fiyat yazmaksızın girilen emir türüdür. Karşı taraftaki sadece en iyi fiyat kademesinde bekleyen emirlerle eşleşerek işleme görür.

İşleme dönüşmeyen kısım, gerçekleştiği son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşür ve emir defterinde pasif olarak yazılır.

Dengeleyici Emirler: Tek fiyat yöntemi uygulanan tüm seanslarda (Açılış ve kapanış seansları), fiyat belirleme sürecinde hesaba katılmayan Emirlerdir. Ancak belirlenen eşleşme fiyatı seviyesinde karşılanmadan kalan emirler ile işlem yapmak üzere girilen emirlerdir.

Koşullu Emirler: Adından anlaşılacağı gibi emrin gerçekleşmesinin koşullara bağlandığı emir tipidir. dört tip koşullu emir mevcuttur. Bunlar Miktar koşullu emir, Fiyat koşullu emir, Zaman koşullu emir, Kısmi görünme koşullu emirdir.

Takasbank Takas ve Saklama İşlemleri Nedir?

Hisse senedi nasıl alınır, konumuzun son halkası olan takas ve saklama işlemlerine değineceğiz şimdide.

Takasbank, Borsa İstanbul bünyesinde gerçekleşen menkul kıymet alım ve satım işlemlerinin gerçekleştiği merkezi kuruluştur. Borsa İstanbul’da gerçekleşen nakit ve menkul kıymetlerin takas işlemleri burada gerçekleşir.

Ödeme karşılığı teslim ilkesine göre çalışan takasbank, menkul kıymet işlemini izleyen ikinci gün takas edilir. Takasbank çoklu netleştirme sistemini kullanmaktadır

Hisse senedi nasıl alınır? Aracı kurum seçimi nasıl yapılmalıdır konularını işlediğimiz bu yazımız umarım siz değerli okuyucular için aydınlatıcı olmuştur.

 1. Cüneyt diyor ki:

  Hisse senedi nedir, hisse senedi nasıl alınır bunlar Borsanın en temel başlangıcı asıl iş temettü nedir, favök nedir, hedge nedir bunları bilmekte.

 2. Mete diyor ki:

  Merhaba hisse senedi nedir sitesi, ufak bir sorum var Borsaya bir miktar uzun vadeli yatırım yapma düşüncem var bunun için temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü nasıl hesaplanır ve bedelsiz sermaye artırımına nasıl katılınır bu tarz bilgilerin tamamını edindim. Fakat henüz bir yatırım hesabım yok sizce yurt dışında yatırım hesabı açmak sakıncalı olur mu?
  Son olarak temel analiz ile ilgili favök nedir, Fiyat Kazanç Oranı Nedir ve piyasa değeri defter değeri nedir yazılarınızı inceledim bu üç konu hisse analizi için yeterli olur mu?

  • Editör diyor ki:

   Mete bey merhabalar, hisse senedi piyasasına dair temel bilgileri edinmiş olmanız güzel. Sorunuza gelecek olursak Yurt dışında yatırım hesaplarına ilişkin bir bilgimiz yok ama naçizane tavsiyemiz bu hususu derinlemesine araştırmanız yönündedir.
   Temel analiz sorunuz için ise, Temel analiz derinliği olan bir olgudur dibi yoktur piyasa değeri defter değeri, fiyat kazanç oranı veyahut temettü ödeme oranı gibi sitemizde yazdığımız ve henüz yazamadığımız bir çok rasyo mevcut, dilerseniz hepsini araştırabilirsiniz ama bizim sitemizde inceledikleriniz en temel olanlarıdır bunlarda ortalama bir yatırımcı için yeterli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir