fbpx

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır Satılır Dev Rehber!

Hisse senedi nedir ? nasıl alınır satılır ? temettü, bedelli bedelsiz sermaye arttırımı ve şirketler üzerine diğer tüm merak edilenleri rehber hazırladık.

Hisse senedi nedir? nasıl alınır satılır? temettü, bedelli bedelsiz sermaye arttırımı ve diğer merak edilenleri ile borsanın en popüler yatırım aracı olan hisse senedini ele alıp aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacak bir rehber hazırladık.

Hepimizin bazen merak ettiği bazende günlük yaşamında duyduğu bir sorudur hisse senedi nedir? bu yazımızda tüm detayları ile hisse senetlerini inceleyeceğiz.

Hisse senedi, sahibine çeşitli hak ve yükümlülükler getiren şirketlerin ortaklarına pay sahipliğini belgelemek amacıyla verdikleri kıymetli evraklardır.

Bir şirketin Hisse senedi çıkarabilmesi için öncelikli olarak gerekli şartları yerine getirip SPK’ya(Sermaye Piyasası Kurulu) başvurması ve sonrasında SPK’nın halka arza izin verilmesi gerekmektedir.

Şirketler sermaye ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni yatırımcılar edinmek için halka arz yoluyla hisse senedi ihraç edebilir ve hisseleri borsada alınıp satılabilir.

Halka arz nedir? nasıl yapılır, ne kazandırır tüm bu sorulara cevap bulmak ve halka arza ilişkin daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hisse senedi nedir? sorusunu cevaplamak için önce hisse senetlerinin tarihçesine kısa bir göz atalım.

Hisse Senedinin Kısa Tarihçesi

Tarihte ilk hisse senedi işlemlerinin Türkiye’de gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Kütahya ilinin Çavdarhisar ilçesinde günümüzden tam 1750 yıl önce Roma döneminde gıda pazarı (Mecellum) olarak kullanılan Aizonia binasındaki taş bloklara tarım ürünlerinin satış fiyatları yazılmıştır.

Döneminde Roma imparatorluğunca Enflasyonla mücadele etmek amacı ile kullanılan bu işlem dünyadaki ilk hisse senedi piyasasını ortaya çıkarmış ve Aizonia’ya dünyanın ilk Borsası unvanını kazandırmıştır.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, yatırımcısına elinde bulunan adedi oranında şirkete ortaklık hakkı tanır. Kıymetli evrak niteliğine sahiptir ve yatırımcısına çeşitli haklar ve sorumluluklar getirir.

Hisse senetlerinin resmi adı pay senedidir. Eski adı ile İstanbul menkul kıymetler borsası yeni adıyla Borsa istanbulun resmi web sitesinde pay senedi olarak geçmektedir. Fakat biz yazımız boyunca halk arasında bilinen adı ile kullanacağız.

Hisse Senedi Nasıl Alınır Satılır?

Hisse senedi alım satım işlemi yapabilmek için bankanıza bağlı yada özel olarak kurulan aracı kurumlardan birisinde yatırım hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Daha sonra bu yatırım hesabına istediğiniz miktarda para yatırıp, yatırım yapmayı düşündüğünüz kadar hisse senedini aynı banka hesabınızdan altın yada dolar alır gibi alım satım yapabilirsiniz.

Hisse senedi Nasıl alınır, alım satım işlemleri nasıl yapılır ve aracı kurum seçiminde nelere dikkat edilmelidir bu konuyu tüm detaylarıyla incelediğimiz hisse senedi nasıl alınır? isimli yazıyı incelemenizi tavsiye ederiz. Şimdi hisse senedi nedir? sorusuna cevap aramaya devam edelim.

Hangi Tür Şirketler Hisse Senedi Halka Arz Edebilir?

Hisse senedi nedir? sorusuna cevap aradığımız bu yazıda şimdide hangi tür şirketler hisselerini halka arz edebilir inceleyelim.

Tüm sermaye şirketleri hisselerini halka arz edemez. Halka arz için Anonim şirket, Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket veya Özel kanunla kurulmuş şirket olması gerekmektedir.

Şirketler halka arz olmak için SPK’ya başvurmaları ve gerekli izinleri almaları gerekmektedir.

Yatırımcılar halka arz sırasında şirketlere yatırım yapıp hisselerini portföyüne katmak isteyebilir. Bu durumda yatırımcının halka arza aracı kurumlar vasıtasıyla katılması mümkündür.

Hisse Senetlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Hisse Senetlerinin çeşitleri nelerdir ve ne gibi özelliklere sahiptir tek tek inceleyelim ve Hisse senedi nedir? sorusunu bir parça daha cevaplamış olalım.

Hamiline ve Nama Yazılı Hisse senetleri

Eğer hisse senedinin üzerinde hak sahibinin ismi yazılı ise nama, değil ise hamiline yazılı hisse senedidir.

Borsada işlem gören hisse senetleri hamiline yazılı hisse senetleridir ve kayıtları takasbank bünyesinde tutulmaktadır.

Adi ve İmtiyazlı Hisse Senetleri

Yatırımcısına eşit haklar tanıyan hisse senetlerine adi hisse senetleri denir. İmtiyazlı hisseler adından anlaşılacağı üzere yatırımcısına Türk Ticaret Kanunca tanınan özel temettü, rüçhan hakkı, oy kullanma ve şirket tasviye sürecinde alacaklarında öncelik gibi bazı haklar tanınmıştır.

Pirimli, Pirimsiz Hisse Senetleri

Hisse senetlerinin ihracı sırasında üzerinde yazılı değere nominal değer denir. Eğer hisse nominal değerden daha yüksek bir fiyatlama içinde ise buna primli, daha düşük bir fiyatlamada ise primsiz hisse denir.

Bedelli Hisse Senetleri

Şirketlerin ilk kuruluşu esnasında genelde bedelli olarak hisse senetleri çıkarılsada, şirketler zaman zaman sermaye ihtiyacını karşılamak içinde bu yola başvurabilir. Bedelli sermaye arttırımında yatırımcının yeni hisse senedi sahibi olması için ek hisse alımı yapması gerekir. Bu sebeple yatırımcılar tarafından çok istenen bir durum değildir.

Bedelsiz Hisse Senetleri

şirketin varlıklarında meydana gelen değer artışı sebebi ile yatırımcılara hiç bir ücret ödemeden verilen hisse senetleridir. Düzenli olarak bedelsiz sermaye arttırımı yapan hisse senetleri genelde yatırımcılar açısından tercih sebebi olabilirler.

Kurucu, İntifa Hisse Senetleri

Şirket kuruluşunda katkıda bulunanlara sadece kar payı alma hakkı veren hisselere kurucu hisse senedi denir. İntifa hisse senetleri ise şirkette alacağı bulunan veya hizmeti karşılığında verilen hisselerdir.

Hisse Senetleri Hangi Hak ve Sorumlulukları Sağlar?

Hisse senedi nedir? sorusuna cevap almak istiyorsak mutlaka hisse senetlerinin yatırımcıya getirdiği hak ve sorumlulukları bilmemiz gerekir.

Temettü Hakkı

Bir diğer adı kar payı olan temettü, temettü, şirket karının kanunen ayrılması gereken miktar ayrıldıktan sonra hissesini elinde bulunduran yatırımcıya hissesi oranında verilen kar payıdır.

Her yıl veya yılda bir kaç kere düzenli temettü ödemesi yapan şirketler bir çok hisse senedi yatırımcısı açısından öncelikli tercih sebebi olmaktadır.

Rüçhan Hakkı

Şirket bedelli sermaye arttırımına gittikten sonra mevcut hisse sahiplerinin Sermaye Piyasası Kuruluna’na elindeki eski payları belirtilen süre içinde sunulması sonrası bedelli sermaye arttırımında öncelikli pay alma hakkıdır.

Şirket Yönetimine Katılma ve Oy Kullanma Hakkı

Hisse senedi yatırımcısına elinde bulundurduğu hissesi oranında seçmen ve aday olarak yönetim kurulunda söz sahibi olabilmesi hakkına denir.

Şirket Hakkında Bilgi Edinme Hakkı

Her yatırımcı şirket hakkında bilgi sahibi olama hakkına sahiptir. Günümüz finans dünyasında borsaya kote olan şirketler her gelişmeyi Kamuyu Aydınlatma Platformuna bildirmek zorundadır.

Sır Saklama Sorumluluğu

Hisse senedi sahiplerinin şirket hakkındaki sırları saklama ve açıklamama yükümlülüğü vardır.

Taahhütleri Yerine Getirme Sorumluluğu

Pay sahipleri şirket kuruluşu ve bedelli sermaye arttırımı sırasında taahhütte bulundukları tutarı şirkete yatırmakla yükümlüdürler.

Sözleşme Şartlarına Uyma Sorumluluğu

Şirket ortakları şirket sözleşmesinde belirtilen ve altına imza attıkları tüm şartlara uymakla yükümlüdürler.

Neden Hisse Senedine Yatırım Yapmalıyız?

Dünyada finans piyasalarına yatırım yapma kültürü bir hayli yaygın olsada ülkemizde henüz istenen seviyelere gelebilmiş değil. Japon ev hanımlarının birikimlerini Türk varlıklarında değerlendirdiğini duyanlarınız mutlaka vardır.

Finans piyasalarının teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte günümüzde yatırım yapmak çok daha kolay hale gelmiştir. Forex gibi 24 saat açık piyasalar ile dünyanın diğer ucundaki şirketlere bile yatırım yapmak mümkündür.

Hisse senedi nedir? sorusunu işlediğimiz bu yazıda birazda neden hisse senedine yatırım yapmalıyız bu konuyu ele alalım.

Öncelikle hisse senedi likiditesi yüksek bir yatırım aracıdır. Bunun anlamı borsanın açık olduğu gün ve saatlerde istediğiniz zaman hisselerinizi satıp nakde çevirebilirsiniz.

Temettü imkanı ile düzenli olarak kar payı alabilirsiniz. Tabiki bu koşulun ilk adımı doğru hisse senedi seçimi ile mümkündür. Sadece temettü hisselerine yatırım yaparak yıllar içerisinde ciddi gelir elde eden bir çok yatırımcı mevcuttur.

Değer artış kazancı ise hisse senedini cazip kılan bir başka husustur. Yukarıda bahsettiğim doğru hisse seçimi yapıldığı takdirde yıllar içerisinde hisseleriniz değeri katlanarak artacaktır.

Yatırım çeşitlendirmesi yapabilirsiniz. Borsada her sektörden çeşitli şirketler mevcuttur. Gelecek gördüğünüz sektörlerin hisselerine yatırım yaparak büyümelerine ortak olabilirsiniz.

Bu yazımızda hisse senedi nedir? tüm yönleri ile incelemeye çalıştık umarım sizlerde okurken keyif alırsınız.

 1. Burak diyor ki:

  Merhaba hisse senedi nedir sitesi, sizi hem facebook sayfanızdan hem site üzerinden takip ediyorum yatırımcı adayları için temettü nedir, bedelsiz sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler, halka arz nedir, halka arz ne kazandırır, piyasa değeri nedir, bedelli sermaye artırımı nasıl katılınır ve uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri nasıl belirlenir gibi çok kilit konularda oldukça yararlı yazılarınızdan ötürü teşekkür ediyorum.

  • Editör diyor ki:

   Merhaba Burak bey, sizler için yararlı içerikler üretebiliyorsak bizim için ne mutlu. Yazılarımızda hisse senedi nedir, hisse senedi nasıl alınır gibi temel konuların yanında yatırımcılar için Bilanço analizi yeteneği kazandırmak amacı ile favök nedir, favök hesaplama, fiyat gelir oranı nedir, piyasa değeri defter değeri ve f/k oranı nedir gibi detayları inceleyerek uzun vadeli hisse yatırımı düşünenler için en ucuz hisse senetleri keşfetme yeteneğide kazandırmaya çalışıyoruz.

  • Editör diyor ki:

   Nuri bey, Maalesef hisse analizi ve hisse önerileri yapmayı düşünmüyoruz bahsettiğiniz analiz borsa istanbul üzerine teknik analiz çalışmamızdı bu tür çalışmalarımız olabilir fakat hisse önerileri sadece yatırım danışmanlığı veren aracı kuruluşların işidir. Biz bu platformda daha çok hisse senedi nedir, hisse senedi nasıl alınır, temettü nedir, bedelsiz sermaye artırımı nedir gibi yatırımcılara ekonomi ve finans piyasaları üzerine okuryazarlık kazandırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

 2. Kazım diyor ki:

  Hisse senedi nedir araştırırken sitenizi keşfettim faydalı bir çalışma olmuş tebrik ederim. Yatırımcı borsa ve hisse senedi piyasası üzerine yararlı bir site.

 3. Şevko diyor ki:

  Hisse senedi yatırımı yapmak isteyenlere tavsiyem canlı borsa izlemeyin borsa ekranı izleme alışkanlığı gerçekten yatırımcıya hata yaptırıyor gün içerisinde bakarsınız tamam ama diğer türlüsü yıpratır sizi.

 4. Ekber diyor ki:

  Hisse senedi yatırımı yapmak öncelikle araştırmacı kimlik gerektirir şirket haberlerini ve bu haberlerin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini iyi analiz etmeyi gerektirir.

 5. Cemal diyor ki:

  Günümüzde hisse senedi alıp satarken artık aracı kurumlar eskisi gibi sorun yaratmıyor çok şükür ama bu seferde doğru yatırımı yapmak çok zor.

 6. Burhan diyor ki:

  Hisse senedi nedir borsa nedir öğrenmek isteyenlere küçük bir tavsiye, önce bedelsiz ve temettü yatırımına dayalı uzun vadeli hisse senedi nedir bu konuya yoğunlaşın.

 7. Ömer diyor ki:

  Babadan kalma bir miktar fiziki hisse senedi buldum geçen yıl şimdi mkk’ya gitsem bunları kaydileştirir mi ? kaydi hisse senedi nasıl alınır bilen var mı?

 8. Halil diyor ki:

  Dünyada hisse senedi yatırımı tarihçesi boyunca şuanki kadar kaotik bir süreç yaşanmamıştır. Temettü bedelsiz bedelli rüçhan hakkı bir sürü ıvır zıvır bunları öğrenmek oldukça zahmetli.

 9. Melih diyor ki:

  Resesyon ve stagflasyon ortamında hisse senedi piyasası fırsatlarla doldur diye düşünüyorum helek, hedge etmek nedir biliyorsanız çekinceye yer yoktur.

 10. Veli diyor ki:

  Hisse senedi nedir nasıl alınır bunları öğrenmek kolayda hisse senedi nereden alınır nereden satılır nerede stoploss yapılır bunlar önemli bence.

 11. Orçun diyor ki:

  Hisse senedi nedir hisse senedi nasıl alınır konuları üzerine biz gençler için bilgilendirici bir kaynak olmuş elinize sağlık.

  • Editör diyor ki:

   Kazım bey, hisse senedi almadan önce belirli kriterlere göre araştırma yapmanız lazım her hisse kar getirmez sitemizde hisse seçimi konusunda bilgiler mevcut. Piyasayı tam olarak öğrendikten sonra yatırım yapmanız yararınıza olacaktır.

  • Editör diyor ki:

   Bu durum sizin beklentilerinizle alakalı eğer yatırım yapmak istediğiniz vade ve sermayeyi yüksek risk düzeyine göre ayarlarsanız her zaman doğru zamandır.

  • Editör diyor ki:

   Malik bey, yurt dışı piyasalarda alım imkanı veren aracı kurumlarda hesap açtırıp istediğiniz hisseye yatırım yapabilirsiniz.

  • Editör diyor ki:

   İsim vermek doğru olmaz ama Hisse senedi nasıl alınır konulu yazımızda aracı kurum seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları inceledik. Size fikir verebilir Recep bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir