fbpx

Manipülatör Nedir? Manipülasyon Nedir? Rehber

Manipülatör nedir? Manipülasyon nedir? Manipülatif Borsa işlemleri nelerdir? Borsanın en çok merak edilen konularından olan Manipülasyon hakkında rehber

Manipülatör nedir? Manipülasyon nedir? Manipülatif Borsa işlemleri nelerdir? Borsanın en çok merak edilen konularından olan Manipülasyon üzerine tüm detaylar bu yazımızda.

Manipülatör nedir? Borsa ve hisse senedi piyasalarında yatırım yapanların sıkça duyduğu bir terimdir manipülatör ve manipülasyon. Hisse yorumları yapılan mecralarda çoğu kez hisse senetlerinin fiyat hareketlerinden sorumlu tutulur Manipülatörler.

Peki gerçekten hisse senedi fiyatları üzerinde manipülatörler ne derece etkilidir. Spekülasyonla çoğu kez karıştırıldığına şahit olduğumuz manipülasyon ve manipülatör nedir?

Borsa ve hisse senedi piyasasının en çok merak edilen konularından olan manipülasyon ve manipülatör nedir, hangi çeşit manipülasyonlar vardır merak edilenleri tüm detayları ile başlıklar halinde bu yazımızda işleyeceğiz.

Manipülasyon Nedir

Manipülasyon nedir, Hisse senedi piyasasında gerçek dışı fiyat ve miktar hareketlerinin oluşturulmasıdır. Borsada fiyatlama her piyasada olduğu gibi arz ve talebin karşı karşıya gelmesiyle oluşur.

Arz veya talebin piyasa dinamiklerinin dışında oluşmasına sebebiyet verme işlemine manipülasyon denir. Yatırımcılar hisse senedi piyasasındaki ani fiyat hareketlerinde yatırımlarına yönelik panikle veya stratejileri doğrultusunda karar verirler.

Manipülasyon işlemini yapanlar ise bu tür gerçek dışı fiyat hareketleri ile diğer yatırımcıların ya ellerindeki hisse senetlerini almayı, yada gerçek dışı yüksek fiyattan ellerindeki hisse senetleri diğer yatırımcılara pahalıya satmayı amaçlarlar.

Manipülasyon üzerine daha detaylı bilgi için Sermaye Piyasası Kurulunun ilgili tanımlamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Manipülatör Nedir

Manipülatör nedir, Manipülasyonun tanımına yukarıda değindik. Manipülasyon tanımındaki gerçek dışı fiyat hareketlerini oluşturan ve bu işlemlerden çıkar sağlayan kimselere manipülatör denir.

Borsada manipülasyon işlemi yapmak ciddi bir suçtur ve çok ağır cezaları vardır. Ülkemizde Sermaye Piyasalarının denetimi, SPK tarafından gerçekleştirilmesi sebebiyle bu işlemi yapanlar hakkında gerekli yasal işlemleri SPK başlatır.

Fakat Borsadaki her yükseliş veya düşüş manipülatif işlem değildir. Burada esas kriter hisse senedi piyasasında gerçek dışı fiyatlamaların oluşması, piyasanın sağlıklı arz talep dengesinin bozulması ve bu işlemden bir kesimin fayda sağlıyor olmasıdır.

Bu noktada hisse senetleri fiyatlama mantığı üzerine daha detaylı bilgiye sahip olmak için, Hisse senedi fiyatları neden düşer neden yükselir konulu yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Manipülasyon Çeşitleri

Manipülatörler piyasaların sağlıksız fiyatlama yapması üzerinden çıkar elde etmesi sebebiyle bir çok çeşitli yöntem kullanmaktadırlar. Biz yazımızda bunların başlıcasına değineceğiz.

Fiyat Manipülasyonu

Fiyat manipülasyonu, hisse senedi piyasasında en sık kullanılan manipülasyon çeşididir. Genelde işlem hacmi düşük hisse senetlerinde gerçekleştirilen bu işlem, temel olarak gerçek dışı şekilde hisse senedi fiyatının aşırı yükseltilmesi veya düşürülmesi ile gerçekleşir.

Piyasa dinamikleri ile oluşan sağlıklı arz ve talep düzenini bozarak yatırımcıların elindeki hisse senetlerini ucuza almayı veya Manipülatörler ellerindeki hisse senetlerini yatırımcılara pahalıya satmayı amaçladıkları dolandırıcılık türüdür ve cezası olan ağır bir suç unsurudur.

Bilgi Manipülasyonu

Bilgi manipülasyonu, Borsa veya hisse senedi piyasaları üzerine doğal arz, talep dengesini bozmak amacı ile gerçek dışı bilgi, haber ve söylenti yolu ile yapılan piyasa dolandırıcılığıdır. Yine bu durumda bir suçtur ve cezası son derece ağırdır.

Yatırımcılar her ne şekilde olursa olsun olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerine karşı temkinli olmalıdır. Aynı zamanda hisse yorumları yapılan gerçek veya sanal ortamdaki her habere itibar etmemeleri yine yatırımcıların yararına olacaktır.

Manipülasyon İle Spekülasyon Farkı Nedir

Spekülasyon, ülkemizde sıkça manipülasyonla karıştırılmaktadır. Spekülasyon piyasanın geleceği üzerine tahminde bulunarak oluşacak fiyat değişimlerinden yararlanıp kazanç sağlamaktır.

Spekülasyon yasaldır. Piyasanın arz talep dengesini bozma veya gerçek dışı fiyatlama oluşmasına sebebiyet verme söz konusu değildir.

Manipülasyonda ise gerçek dışı fiyatlama söz konusudur. Piyasanın işleyişini ve sağlıklı arz talep koşullarının oluşumunu önleme söz konusudur. Bu niteliği ile yasa dışı bir işlemdir.

Manipülasyon ve spekülasyon arasındaki fark bu şekildedir.

Son olarak yazımız boyunca bahsettiğimiz Borsa ve hisse senedi kavramları ile ilgili soru işaretleriniz varsa; Hisse senedi üzerine yazdığımız hisse senedi nedir konumuzu buradan. Borsa üzerine yazdığımız Borsa nedir konulu yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

  1. İsmail diyor ki:

    Eğer temeli sağlam ve likiditesi bol hisselerde iseniz manipülatör nedir spekülatif borsa işlemleri nedir haberiniz bile olmaz borsamiz piyasa değeri defter değeri iskontolu fiyat kazanç oranı diplerse hisse dolu şuan tabi bunun için piyasaya değeri nedir, defter değeri nedir, fiyat gelir oranı nedir bilmek gerek yani bilanço analizi nasıl yapılır eksiksiz bilmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir