fbpx

PMI Endeksi Nedir? İmalat Sanayi Endeksi Nedir?

PMI Endeksi Nedir? İmalat Sanayi Endeksi Nedir? Ekonomik büyümenin öncü göstergesi PMI endeksi ve Finans piyasaları ilişkisine dair tüm detayları bu yazımızda bulacaksınız.

PMI Endeksi Nedir? İmalat Sanayi Endeksi Nedir? Ekonomik büyümenin öncü göstergesi PMI endeksi ve Finans piyasaları ilişkisine dair tüm detayları bu yazımızda bulacaksınız.

İmalat Sanayi Endeksi, tüm dünyada Ekonomi karar alıcılarının ve yatırımcıların dikkatle takip ettiği verilerden biridir. imalat sanayinin gidişatını ve üretim gücünü gösterdiği için bu kadar önemsenmektedir.

PMI verisi ABD için İSM Tarafından yayınlanmaktadır. ABD dışındaki ülkelerde ise yaygın olarak markit group verileri kullanılmaktadır.

PMI Endeksi Nedir?

PMI (Purchasing Manager Index) şirketlerin satın alma yöneticileriyle yapılan bir tür ankettir.

PMI Endeksi, sanayi üretiminde pazar payı büyük şirketlerin üretimden satışa kadar karar aşamasında bulunan yöneticilerinin, yeni üretimler için girdi satın alma eğilimini ölçümler.

GSYH (Gayri safi yurt içi hasıla) verisinin biraz geç açıklanması sebebiyle PMI Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak yorumlanmaktadır.

PMI Nasıl Hesaplanır?

PMI hesaplanırken 5 farklı gösterge dikkate alınır. Bu göstergeler kullanılarak PMI verisi hesaplanır. Söz konusu göstergeler;

 • Stoklardaki Değişiklikler
 • Personel Sayısındaki Değişiklikler
 • Yeni Sipariş Oranı
 • Teslimat Süreleri
 • Üretim Oranındaki Değişim

Şirketlerin satın alma sorumlularına yapılan anket kapsamında bu göstergelerdeki beklentileri sorulur. Cevapları doğrultusunda yapılan hesaplamalar ile PMI Endeksi ortaya çıkar.

PMI Endeksi Ne Zaman ve Nasıl Açıklanır

PMI verileri her ayın ilk iş günü bir ay gecikmeli olarak açıklanır yani 1 Aralık tarihinde Kasım ayı PMI Endeksi rakamları açıklanır.

Ülkemizde bu verileri İstanbul Sanayi Odası takvim etkisinden arındırılmış bir şekilde yayınlamaktadır. PMI verilerini takip etmek için İSO’nun ilgili adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Takvim Etkisi, verilerde geçmiş yılın aynı günü ile kıyaslama yapıldığında gün farkı problemi ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple PMI endeksine takvim etkisinden arındırılmış olarak değerlendirmek en gerçekçi sonucu vermektedir

PMI Endeksi Nasıl Yorumlanır

PMI verisinde kimi Ekonomistlere göre eşik değer 42 kimilerine göre ise 50 olarak kabul edilir. Bu değerin altında bir gerçekleşme olursa Ekonomik resesyon üzerinde olması durumunda ise Ekonomik Büyüme gerçekleşeceği çıkarımı yapılır.

Eğer veri eşik değere eşit çıkarsa İmalat sanayide önceki aya göre bir değişiklik olmadığı çıkarımı yapılır.

PMI verisi doğrudan imalat sanayide faaliyet gösteren firmaların ilgili birimlerinden alınan bilgilere göre düzenlendiği için son derece güvenilir ve sanayi üretimini en gerçekçi şekilde yansıtmaktadır.

ABD’de PMI Endeksi

PMI endeksi, ABD’de 1948 yılından beri her ayın sonunda Kaynak Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından yayınlanmaya başlamıştır. İmalat sanayide görev alan minimum 400 satın alma yetkilisiyle gerçekleştirilen anket neticesinde belirlenir.

PMI belirlenirken sorulan sorulara 3 farklı cevap şekli bulunmaktadır. Önceki aya kıyasla iyi, kötü ve nötr cevapları verilmesi neticesinde anket sonuçlanır.

Amerikan Merkez Bankası FED’in para politikası kararlarında PMI verilerinin etkisi oldukça yüksektir. Sadece FED değil bir çok piyasa uzmanı ve yatırımcıda kararlarında PMI verilerini dikkate almaktadır.

PMI Endeksi ve Finans Piyasaları İlişkisi

Gelişen teknoloji ile birlikte Finans piyasalarının sınırları artık kalkmıştır. Dünyanın dört bir yanındaki Borsa ve yatırım araçlarına erişmek çok daha kolay.

Günümüz global ve dinamik Ekonomik sisteminde şüphesiz yatırım kararlarında Finans piyasalarını etkileyen her veri büyük önem arz etmektedir.

Özellikle Borsadaki hisse senedi yatırımlarında hem sektör bazında, hemde genel Ekonomideki değişimleri doğru okumak gerekir. Bu noktada İmalat sanayi endeksi yatırımlarınızda yol gösterici olabilecektir.

Yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketin sektöründeki piyasa koşullarını PMI verisi ile değerlendirebilirsiniz. PMI endeksinde beklenti olduğunu düşündüğünüz sektörlerin hisse senetlerini yatırım için değerlendirebilirsiniz.

Eğer Borsa Nedir? veya Hisse senedi nedir? gibi sorularınız varsa konu ile ilgili yazılarımızı okuyarak aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz.

 1. Höstad diyor ki:

  PMI endeksi, coronovirüs salgını sonrasında çok düşmüş önümüzdeki süreçte hisse senedi yatırımları için bilanço analizi önem taşıyacak gibi favök nedir, pd/dd nedir defter değeri nedir, piyasa değeri nedir bunlara bakılmalı fk oranı, pd/dd oranı gibi verilere göre ucuz hisseler tercih sebebi olacaktır.

 2. Polat diyor ki:

  Dolar tl bu kadar yükseldiği müddetçe pmi endeksi zor toparlar öncelikle dolar neden yükseldi sorunun köküne inip bu durumun öğrenilmesi gerek. Bundan sonra dolar kuru ne olur bilinmez ama dolar grafik anlamında çok dik bir çıkış yaptı bunun sonucu olarak resesyon ve stagflasyon derinleşecektir tabi bu arada bizim yatırımcılarımızda dolar neden yükselir neden düşer bilmesi bu ortamda şarttır.

 3. Kerem diyor ki:

  Ülkece son 1 yılda pmi nedir, pmı endeksi nedir, imalat pmı nedir öğrenmiş olduk bu konuda bize kaynak sağladığınız için teşekkür ederim hisse senedi nedir ekibi. Enflasyonun etkileri ve sanayi üretimindeki düşüş işsizlik oranlarındaki artış bizlere resesyon ve stagflasyon nedir bunlarıda öğretti. umarım ileride yatırımcılarımız borsa nedir, viop nedir, hisse senedi nasıl alınır, bilanço nedir, opsiyon nedir, varant nedir bunları merak edip kendine bir şeyler katmak yerine hiper enflasyon nedir öğrenmek zorunda kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir