fbpx

Resesyon Nedir? Etkileri Nelerdir

Resesyon nedir? Etkileri nelerdir, tüm detayları ile Ekonomik durgunluk konusunu ele alıp, Ekonomiye ve finans piyasalarına olan etkileri inceleyeceğiz

Resesyon nedir? Etkileri nelerdir, tüm detayları ile Ekonomik durgunluk konusunu ele alıp, Ekonomiye ve finans piyasalarına olan etkilerini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Ekonomi programlarında ekonomistler veya analistler yıllardır çeşitli ülkelerin ekonomileri için resesyon söyleminde buluna gelmiştir. Eğer finans piyasalarını, Borsayı veya hisse senetlerini takip ediyorsanız yada ilgili iseniz mutlaka bir yerde resesyon söylemine rastlamış olmalısınız.

Hatırlarsanız geçtiğimiz yılın Nisan ayından başlayarak Ağustos ayına kadar dolar kuru, Türk lirası karşısında ciddi bir yükseliş göstermiş 7 liranın üzerindeki seviyeleri test ederek rekor kırmıştı.

İzleyen süreçte bir kısım yerli ve yabancı kuruluşlar Gayri safi milli hasıla (Büyüme oranı) oranının düşüş göstereceğini ve bunun sonucu olarakta ülkemizin ilerleyen zamanlarda resesyonla karşı karşıya olduğunu tahmininde bulunmuşlardır.

Resesyon Nedir?

Ekonomik durgunluk anlamına gelen resesyonun ekonomistlerce farklı tanımları mevcuttur. Genel itibari ile Gayri safi milli hasıla oranında görülen iki çeyrek üst üste negatif sonuç diyebiliriz.

Kimi ekonomistlere göre büyüme oranı negatif gerçekleşmese bile önceki çeyreklere göre Gayri safi milli hasılada artışın daha az olması yine Ekonomik durgunluk anlamına gelir.

Ülkemizde Gayri safi yurtiçi hasıla oranı TÜİK tarafından her üç ayda bir açıklanmaktadır. Bu oranları TÜİK’e ait bu adresten takip edebilirsiniz.

Resesyonun Öncü Göstergeleri Nelerdir

Makro ekonomide finans piyasalarının enstrümanları gibi göstergelere sahiptir. Nasılki şirketlerdeki olumsuz durumlara Borsada işlem göre hisse senetleri düşüş yada yükselişle tepki veriyorsa ekonomide bu şekildedir.

Bir ekonomide resesyon gerçekleşmeden önce bazı verilerde bozulma olmaktadır. Bunun şüphesiz en büyük ve yanılmaz öncü göstergesi sanayi üretimi oranlarıdır yani PMI endeksidir.

PMI endeksi nedir? daha detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bir diğer öncü gösterge ise perakende satışlardır. Perakende satışlar hane halkının harcama eğiliminde olup olmadığını gösterir. İnsanlar gelecekleri ile ilgili belirsizlik öngördüklerinde harcama yapmazlar.

Enflasyon oranları, resesyonun öncü göstergesi olabileceği gibi kimi zaman sonucu olabilir. Genel fiyat düzeyinde süreğen bir artış olması hane halkının alım gücünde azalmaya yol açacağı için harcamaları düşürür buda üretimi ve sonrasında ekonomik büyümeyi etkiler.

Resesyonun Etkiler Nelerdir

Resesyon, ülkeler özelinde görülebildiği gibi dünya genelindede görülebilmektedir. Amerika birleşik devletleri merkezli 2008 krizi yakın geçmişimizdeki bunun en tipik örneğidir.

Mortgage krizi sonrasında İngiltere ve Avrupa’da krizden nasibini almış ve dünya genelinde bir ekonomik durgunluk yaşanmıştır.

Resesyon etkileri itibari ile oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Ekonomik durgunluğun baş gösterdiği ülkelerde GSYİH (Gayri safi milli hasıla) oranı negatif gerçekleşir. Bu durumda dış yatırımcılar ülkenin finansal piyasasından yatırımlarını satarak çıkış yaparlar.

Yüklü miktardaki döviz çıkışı sonrası ülke parası değersizleşir ve alım gücü düşer. İthal girdiler ile üretimi yapılan ürünlerin maliyetleri artar. Maliyet artışı, maliyet kaynaklı bir enflasyon ortaya çıkarır. Enflasyon ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Artan maliyetlerden kaynaklı enflasyonda geliri sabit olan hane halkı talebi azaltır. Buda şirketlerin satışlarını olumsuz etkiler. Satış yapamayan şirketler küçülmeye gider buda işsizliğe sebep olur.

İdeal Büyüme Oranı Nasıl Olmalıdır

İdeal büyüme oranı ülkemiz için, resesyona sebep olmayacak düzeyde yüksek, cari açık vermeyecek kadarda düşük olmalıdır.

İdeal büyüme oranından kasıt, hane halkının talebini karşılayacak düzeyde kendi üretimini yapabilen bir ekonomik büyüme düzenidir. Ayrıca yapılacak ihracat ise dışarıdan yapılan ithalatı karşılamalıdır.

Böylece cari açık gerçekleşmeyecek ve ülke ekonomisi dış şoklara karşı daha dayanıklı hale gelecektir. Finans piyasalarından olması muhtemel yabancı fon çıkışlarının ülke ekonomisi üzerindeki etkisi sınırlı kalacaktır.

Ekonomistlere göre ülkemizin her yıl üniversiteden mezun olan gençlerimize iş imkanı sağlayabilmesi için Büyüme oranının yıllık ortalama yüzde 4 gerçekleşmesi gerekmektedir.

Resesyon Nedir? Etkileri Nelerdir” te bir düşünce

  1. Selim diyor ki:

    Resesyon ve stagflasyon nedir ülkece son 1 yılda öğrenmiş olduk. Sermaye piyasalarında ise 2019 bedelsiz verecek hisseler anlamında fırsat yılı olacaktır. bedelsiz sermaye artırımının hisseye etkisi göze alındığında nasıl bir fırsat olduğu aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir