fbpx

Stagflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir Tüm Detayları

Stagflasyon nedir? etkileri nelerdir Ekonomik durgunluk (Resesyon) ve beraberinde Enflasyonun olması Ekonomiyi nasıl etkiler tamamını bu yazıda inceliyoruz.

Stagflasyon nedir? etkileri nelerdir Ekonomik durgunluk (Resesyon) ve beraberinde Enflasyonun olması Ekonomiyi nasıl etkiler. Tüm detayları bu yazıda inceliyoruz.

Stagflasyon nedir? tanımına geçmeden önce son aylarda ülkemizde enflasyon yükselmekte ve beraberinde Gayri safi milli hasıla (GSYİH) oranı düşmektedir. Haliyle bu durum kimi ekonomi camiası tarafından Türkiye stagflasyona mu giriyor sorusunu gündeme getirmiştir.

Stagflasyon nedir? sorusunun çokça sorulmaya başlaması ile bizde bu kavramı siz okurlarımız için detaylıca ele almak ve tüm yönlerini aydınlatmak istedik.

Stagflasyon Nedir

Stagflasyon nedir, stagflasyon en genel anlamı ile bir ekonomide hem resesyon hemde enflasyonun aynı anda görüldüğü süreçtir. Stagflasyon etkiler itibari ile son derece yıpratıcı bir dönemdir.

Resesyon nedir daha detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı buradan, Enflasyonla ilgili yazımızı ise buradan inceleyebilirsiniz

Normal bir ekonomik düzende işsizlik ve enflasyon aynı anda bulunmamaktadır. Ekonomide enflasyonun var olması için talebin arzdan fazla olması bu durumda istihdamın yüksek olması gerekir.

Hal böyle olunca yüksek istihdamda işsizlik görülmemekte ama bu durum enflasyonu ortaya çıkarmaktadır. Stagflasyon bu anlamda oldukça ezberleri bozan bir ekonomik koşuldur.

Çünkü stagflasyon bir taraftan düşük istihdam diğer taraftan yüksek enflasyon anlamına gelmektedir. Yani stagflasyon hem enflasyon hemde ekonomik durgunluk anlamına gelmektedir.

Stagflasyon Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Stagflasyon nedir sorusunu cevaplamak için öncelikle stagflasyonun ortaya çıkışını incelemekte yarar vardır. Stagflasyon ilk olarak ABD’de 1970 yılında yaşanan petrol krizi ile gündeme gelmiştir.

1970 yılında Arap-İsrail savaşı sırasında ABD’nin ve batının İsrail’e silah ve maddi destek vermesi Arap dünyasında büyük tepki toplamıştır.Bu duruma tepki olarak petrol üreten ülkeler topluluğu OPEC, petrol üretiminde kısıtlamaya gitmiştir.

Petrol üretimindeki bu kısıtlama en çok sanayisi gelişmiş ve petrole dayalı üretim yapan başta ABD olmak üzere batı dünyasını derinden etkilemiştir.

Petrol sıkıntısı çeken ABD’de üretim azalmış ve talebi karşılayamaz bir hal almıştır. Bu durum enflasyona sebep olmuştur. Enflasyon beraberinde artan maliyetlerle üretimi yavaşlatmış ve sonuç olarak Amerikan ekonomisi küçülmüştür.

Arap-İsrail savaşı ve 1970 Petrol krizini daha detaylı olarak bu adresten inceleyebilirsiniz.

Stagflasyon’un Etkileri Nelerdir

Stagflasyonun tanımından yukarıda bahsettiğimiz üzere ekonomide hem resesyon hemde enflasyon durumu aynı anda görüldüğü için, hem enflasyon döneminin etkileri hemde ekonomik durgunluk döneminin etkileri bir arada görülmektedir.

Stagflasyon döneminde enflasyon görülmesi nedeniyle hayat pahalılaşır hane halkının alım gücü düşer. Genel fiyat düzeyi artmakta hane halkının geliri erimektedir.

Stagflasyonda ekonomik büyüme baskılanıp resesyon görüldüğü için toplam arz düşer ve sanayi üretimi azalır bu durumda işsizlik artar.

Stagflasyonla Nasıl Başa çıkılır

Stagflasyon dönemi bir ekonomi için oldukça zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Ekonomide aynı anda hem enflasyon hemde resesyon görüldüğü için bu iki sorunun eş zamanlı çözülmesi gerekir.

Stagflasyonun çözümü için ilk olarak sabit gelirli kesimin gelirlerinde artış yapılması gerekmektedir. Geliri artan hane halkı harcama yapacak bu durumda talep artacak talepte arzı doğuracaktır.

Fakat stagflasyon içinde enflasyonu barındırdığı için sabit gelirlilerin gelir artışı oldukça dikkatli yapılmalıdır. Gelir artışının keskin ve hızlı yapılması yeniden enflasyonu ateşleyebilir.

Stagflasyonla başa çıkmada hem enflasyonla mücadele hemde resesyonla mücadele yer aldığı için iki kollu bir politika geliştirilmesi esastır.

Stagflasyon karşısında üretim teşvik edilmelidir. Büyüme oranının canlandırılması şüphesiz üretimin artışından gelmektedir. Bu noktada sanayi üretimini arttırıcı tedbirler alınmalıdır.

Bunun içinde çeşitli vergi indirimleri yada istihdam paketleri ile teşvikleri söz konusu olabilir.

Stagflasyon nedir ve etkileri nelerdir tüm bu konulara yazımızda değinip siz değerli okurlarımız için bilgiler paylaştık. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 1. Erkan diyor ki:

  Bizim insanımız sadece kendisini düşünüyor resesyon ve stagflasyondan nasıl çıkılır bunu sorgulayacağımız şu günlerde herkes dolar yükselir mi altın yükselir mi yada hangi hisse senetleri prim yapacak bunun derdine düşmüş.

 2. Haluk diyor ki:

  Yeni ekonomi programı sonrasında sanırım ekonomi yönetimi stagflasyondan nasıl çıkılır tüm yolları denemeye karar verdi imf ile görüşme yapıldığı söylentileri var…ytd.

 3. dıEkonomist diyor ki:

  ülke CDS değerinin 450 olduğu bir ekonomide stagflasyondan nasıl çıkılır değilde çıkılabilir mi sorusunu sormak daha mantıklı.

 4. Güray diyor ki:

  Dünyada resesyonist baskı var bazı arkadaşlar Türkiye stagflasyona girdi gibi yorumlar yapıyorlar ama geçici bir dönem ekonomi tekrar dengelenecektir.

 5. Maksimoto diyor ki:

  Şuanki durum stagflasyon değildir ekonomik trübülanstır. Her ekonomide bu tür dalgalanmalar yaşanır kısa süre sonra toparlanacağız.

 6. Deniz diyor ki:

  Dolar bu kadar yükselirken enflasyon düşer mi yapılması gereken dolara bağımlı maliyet düzenini değiştirmek çalışmak ve yerli üretimi desteklemek.

 7. Ahmet diyor ki:

  Ekonomistler tutturmuş bir stagflasyon türküsü hiç bir şey olmaz seçimden sonra görün siz Merkez bankası gerekeni yapacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir