fbpx

Temettü Nedir? Nasıl Alınır Detaylı Temettü Rehberi

Temettü Nedir? Nasıl Alınır? Temettü ödemesi niçin önemlidir, Düzenli temettü ödeyen şirketlerin hisse senetleri niye tercih edilir hepsi bu rehberde.

Temettü Nedir? Nasıl Alınır? Temettü ödemesi niçin önemlidir, Düzenli temettü ödeyen şirketlerin hisse senetleri tercih edilir. Detayları ile tüm sorularınızı cevaplayacak bir temettü rehberi hazırladık.

Temettü nedir, temettü borsada yatırım yapan tüm yatırımcıların çok sıkça kullandığı bir terimdir. Aynı zamanda temettü özel şirket personellerinin şirketin karından verilen prim anlamında kullanılmaktadır.

Fakat bizim bu yazımızda inceleyeceğimiz temettü, hisse senedi halka arz olmuş, ve halka açık bir şekilde borsada işlem gören şirketlerin yatırımcılarına ödediği kar payı olan terimdir.

Temettü nedir, tanımına geçmeden önce eğer hisse senedi ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz ilgili yazımızı buradan incelemenizi tavsiye ederiz.

Temettü Nedir

Temettü nedir, temettü halka arz olmuş ve borsada işlem gören Anonim şirketlerin karlarından yasal olarak ayrılması gereken miktarların ayrıldıktan sonra kalan kâr’ın yatırımcılara ödenmesi işlemidir.

Temettü, hisse senedi yatırımcısının oy verme, yönetim kuruluna katılma ve bilgi edinme gibi sahip olduğu haklardan bir tanesidir. Temettü ödemesi yapılırken her pay (Hisse senedi) için eşit miktarda yapılır.

Temettü ödemesi şirketin yönetim kurulu kararına göre nakit para olarak veya yatırımcıların elindeki her pay için yeni hisse senedi verilmesi şeklinde gerçekleşebilir.

Kimi zaman ise temettü ödemesi bir kısmı hisse senedi, bir kısmı ise nakit olarak yapılabilmektedir.

Temettü Nasıl Alınır

Borsada yeni işlem yapmaya başlayan yada yeni araştırma aşamasında olan her yatırımcının merak ettiği konulardan biriside şüphesiz temettü’nün nasıl alınacağıdır.

Temettü ödemesi almak için yatırımcının hisse senedi sahibi olmaktan başka yapacağı ekstra hiç bir işlem bulunmamaktadır. Temettü ödemesinin yapılacağı gün hisse senedi sahibi olmak yeterlidir.

Temettü ödemesi yapılmadan bir gün önce hisse senedi alsam temettü ödemesinden yararlanabilir miyim? Gayet tabiki yararlanabilirsiniz.

Temettü Nasıl Hesaplanır

Temettü hesaplamasına ilişkin bir çok farklı yöntem mevcuttur. Geçmiş yıllardaki şirketin ödemiş olduğu temettü ödemelerine göre tahmin yapma yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yinede kesin olarak hesaplama yapmak isteyenler için bu adresten temettü hesaplaması yapabilirsiniz.

Ayrıca Borsa istanbul’da hangi şirketlerin hisse senetleri temettü ödemesi konusunda daha verimli öğrenmek için, Bist Temettü 25 Endeksi hisselerini takip edebilirsiniz. Borsa ile ilgili yazımızda Bist Temettü 25 Endeksinden bahsetmiştik ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Temettü Ödemesi Sonrası Süreç Nasıl işler

Temettü ödemesi yapan şirketin hisse senetleri, ödenen temettü bedeli kadar eksiltilerek borsada işleme açılır. Borsa işlem görme esaslarında hiç bir değişiklik olmaz.

Temettü Ne Zaman Hesaba Geçer

Temettü Ne Zaman Hesaba Geçer, Borsa istanbul’da işlem gören hisse senetlerinin takas işlemlerinde takasbank T+2 usulünü uygulamaktadır. Yani işlemin gerçekleşmesini izleyen ikinci iş günü takas işlemi gerçekleşmektedir.

Temettü ödeme işlemlerinde yine aynı usul geçerli olmaktadır. Temettü ödemesi sonrasında miktarın, yatırım hesabınıza geçmesi ödeme işlemini takip eden ikinci iş günü gerçekleşir.

Temettü Ödemeleri Niçin Önemlidir.

Temettü ödemesi, şirketler için yatırımcı nezdinde ciddi artılar katan bir faaliyettir. Şirketlerin yatırımcıları ile karlarını paylaşmaları yatırımcıya güven veren bir unsurdur.

Dünya devi şirketlerin her yıl düzenli temettü ödediğini göz önünde bulundurursak temettü ödemesinin kurumsallık anlamında ne kadar önemli olduğunu görmüş oluruz.

Düzenli temettü ödemesi yapan şirketlerin hisse senetleri yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Çoğu düzenli temettü ödeyen hisse senedi seneler içerisinde piyasa değerini oldukça katlamıştır.

Bu noktada düzenli temettü ödemesi bir şirket için Borsada halka arz olmak kadar önemli bir kriter diyebiliriz.

Temettü Yatırımı Niye Önemlidir

Temettü yatırımı, hisse senedi piyasasında yatırımcılar arasında oldukça popüler bir yatırım şeklidir. Temettü yatırımının bir çok farklı stratejisi bulunmaktadır.

Kimi yatırımcılar ödenen nakit temettü ile ilave hisse senedi alarak elindeki payları çoğaltma yoluna gider. Bir kısmı ise temettü’yü kar payı gibi görerek harcama yoluna gider.

Elinde bolca hisse senedi olan yatırımcılar için ufak miktarlardaki temettü ödemeleri bir araya geldiğinde dev bir kazanç imkanı doğurur.

Kurumsal ve düzenli temettü ödemesi yapan şirketlerin hisselerini tercih eden yatırımcılar genel olarak uzun vadede karlı çıkmaktadırlar. Tabiki bu durum doğru hisse senedi seçimi ile mümkün olmaktadır.

 1. Şevket diyor ki:

  Bist şirketlerine kâr payı dağıtımı zorunluluğu gelmediği sürece hisse senedi sahibi küçük yatırımcı uğramaz tasarruf açığımızda sürer. Temettü dağıtımı konusunda yasal otoritenin net bir tavır alması gerekli bunun dışında bazı düzenli temettü veren hisseler yok değil ama yasal düzenleme şart!! en azından Temettü dağıtım şekillerinden biri zorunlu olmalı kar payı dağıtımı şeklinde olmasa bile bedelsiz sermaye artırımı olarak yatırımcı ile kar paylaşımına gidilmeli.

 2. Fikret diyor ki:

  Temettü yatırımcısının sırtı yere gelmez her koşulda en azından temettüyü alır cebe koyar bu yüzden borsada temettü nedir, temettü nasıl alınır konularına her yatırımcı vakıf olmalı özelliklede uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri arayanlar

 3. Zahit diyor ki:

  Temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü ne zaman hesaba geçer tüm bunları buradan öğrendim elinize sağlık hisse senedi nedir ekibi. Bir sorum olucak temettü verimliliği yüksek hisseleri bizler için inceleyip paylaşabilir misiniz ? dolar teknik analiz ve destek direnç gibi konularda yazılarınızı okudum temel analize dayalı bir analizde bekliyorum sizden.

  • Editör diyor ki:

   Zahit Bey, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Fırsat ve vakit buldukça teknik analiz paylaşımları yapıyoruz evet temel analiz ve bilanço analizine dayalı çalışmalarda yapmayı düşünüyoruz fakat bu çalışmamız hemen olmayacak gibi maalesef.

 4. Mehmet diyor ki:

  Temettü yatırımı doğru hisse seçildiğinde en verimli yatırımdır hem hisse senedinin zaman içindeki değer artışı var hemde temettü geliri ile yeni hisseler alıp gelecekteki temettü gelirini artırmak gayet verimli oluyor. Kendimden örnek vereyim bundan 15 sene önce temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü ödemesi nedir, temettü ne zaman hesaba geçer, temettü nasıl hesaplanır hiç birisini bilmezdim şuan ise 5 yıldır düzenli olarak temettü yatırımı yapıyorum tabiki her hisseye değil düzenli temettü veren hisseler portföyümde ve hedefim emekli olduğumda yıllık düzenli kar payı ile kendi bireysel emeklilik sistemimi kurmak.

 5. Vural diyor ki:

  Yeni nesil borsacılara bakıyorum temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü nasıl hesaplanır ve hatta temettü ne zaman hesaba geçer bilmeden borsaya girip yatırımcı olmaya çalışıyorlar. Sonra duyuyoruz borsa neden düşüyor, yok borsa yükselir mi? önce yatırımcı olmayı öğren araştır borsa nedir, hisse senedi nedir, temel analiz, teknik analiz, piyasa değeri defter değeri, favök nedir bir sürü detay var öğrenin arkadaşlar sözün özü budur sonra yatırımcı olursunuz.

 6. Abdullah diyor ki:

  Bizim yatırımcı daha temettü nasıl alınır, temettu nedir sorusunu soruyor. SPK temettü düzenini değiştirmeli yurt dışındaki gibi temettü ödeme zorunluluğu getirmeli piyasaya bakın o zaman nasıl yatırımcı çekiyor.

  • Editör diyor ki:

   Abdullah bey, temettü öneme zorunluluğu konusunda çok haklısınız bizim hisse senedi piyasamızda bu şekilde düzenlemelere kesinlikle ihtiyaç bulunmaktadır.

  • Fırat diyor ki:

   Kesinlikle temettü zorunlu olmalı bu sayede borsa istanbul yeterli derinliği kazanacaktır ve dışarıdanda sıcak para girişi daha düzenli olacaktır. Temettü nedir sorusuna aracı kurumlar bu sayade daha kolay cevap verecektir.

  • Editör diyor ki:

   Galip Bey, temettü ne zaman hesaba geçer ve temettü nasıl alınır konularını yazımızda inceledik göz atarsanız kolayca bulabilirsiniz.

 7. Kaan diyor ki:

  Temettu nedir, temettü nasıl alınır bu konuları öğrenmek kolay yatırımcı asıl düzenli temettü yatırımı nasıl yapılır buna odaklanmalı

 8. Altın diyor ki:

  Borsanın özü temettüdür tamam ama şirketler şu dönem arka arkaya zarar ediyor bankalar bile temettü dağıtmama kararı alıyor bu şekilde yatırım alışkanlığının toplumda yayılması zor

 9. Oğuzhan diyor ki:

  Merhabalar hisse senedi ve kar paylasimi konularina sizin ve bazi kaynaklarin yardimi ile ulasdik , soru sudur ki ; belirledigimiz hisse senetlerini artisi eksisiyle konusabilecegimiz sonrasinda satin alabilecegimiz ve yillik temettusunude icine aktarabilececimiz en dogru yer nersesidir ? Secenekler nelerdir ? Banka / kurum ..

  • Editör diyor ki:

   Merhabalar Oğuzhan bey, bahsettiğiniz hizmet yatırım danışmanlığı kapsamındadır bu hizmetide ülkemizde spk tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar yürütmektedir. Aracı kurum ismi zikretmek sağlıklı olmaz fakat doğru kurum seçimi için hisse senedi nasıl alınır başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

  • Editör diyor ki:

   Taha bey bu konuda bir şey söylemek zor içinde bulunduğumuz dönem sıkıntılı bir dönem hissenin kendi iç dinamikleride tabiki önemli, Ayrıca biz hisse senedi özelinde yön tavsiyesinde bulunmuyoruz sadece olası senaryoları ve teknik seviyeleri paylaşıyoruz.

 10. Alpin diyor ki:

  Bir arkadaşım var temettu nedir, temettü nasıl alınır, sora sora yatırımcı oldu her ay maaşından belirli bir meblağ ile temettü verecek hisselere yatırım yapar yaklaşık 10 yılda maaşının 4’te biri kadar temettü geliri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir