fbpx

Tüketici Güven Endeksi Nedir? İşte Şubat Ayı Oranları

Tüketici Güven Endeksi Nedir? Ekonomide neyi ifade eder. Şubat ayı tüketici güven endeksi oranları ve merak edilen tüm detaylar bu yazımızda.

Tüketici Güven Endeksi Nedir? Ekonomide neyi ifade eder. Şubat ayı tüketici güven oranları ve merak edilen tüm detaylar bu yazımızda.

Tüketici güveniher ay Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanmaktadır. Makro ekonomik gidişat üzerine bir gösterge olması sebebiyle yatırımcılar tarafından yakından takip edilir.

Şubat ayı oranlarına yazımızın devamında yer vereceğiz fakat öncelikle merak edenler için tüketici güveni nedir tanımını yapalım.

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Tüketici güveni, hane halkının ekonomiye güvenini ölçümleyen bir ankettir. Burada temel olarak tüketicinin ekonomiye gelecekte nasıl baktığı ve ne gibi beklentilerinin olduğu ölçümlenir.

Endeks oranları yükseldiğinde tüketicinin harcama eğilimi artacak bu durum ekonomiye canlılık katacaktır. Harcamaların aşırı artış göstermesi ise Enflasyona sebep olabilmektedir.

Enflasyon ile ilgili daha detaylı bilgi için Enflasyon nedir? konulu yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Tüketici Güven Endeksi, Şubat 2019

Tüketici güven endeksi 57,8 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %0,7 oranında azaldı; Ocak ayında 58,2 olan endeks Şubat ayında 57,8 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat 2019

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 75,2 oldu

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Ocak ayında 77,1 iken, Şubat ayında %2,4 oranında azalarak 75,2 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 75 oldu

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ocak ayında 76,5 iken, Şubat ayında %2 oranında azalarak 75 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 59 oldu

İşsiz sayısı beklentisi endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ocak ayında 60,9 iken Şubat ayında %3,1 oranında azalarak 59 oldu.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 22 oldu

Tasarruf etme ihtimali endeksi (gelecek 12 aylık döneme ilişkin) Ocak ayında 18,3 iken, Şubat ayında %20,2 oranında artarak 22 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve
değişim oranları, Şubat 2019

Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik)

 1. Hakan diyor ki:

  Tüketici güven endeksini esasında Türkiyede dolar belirler dolar yükseldikçe vatandaş harcama yapmaz dolara yönelir buda enflasyonu yükseltir.

  • Editör diyor ki:

   Dolar kuru bize göre bu günki veri ile bir yön tayin etmedi çünkü dolar zaten günlerdir ağır aksak yükseliş trendini sürdürmekte idi.

  • Editör diyor ki:

   Faiz indirimi için Merkez’in enflasyonu kolladığı düşüncesindeyiz. Eğer enflasyonda bir iyileşme görülürse faiz indirimi mümkün olabilir.

  • Editör diyor ki:

   Tüketici eğilimlerinin doğrudan Hisse senetleri üzerinde etkisi olmaz. Bu oran sadece hane halkının tüketim eğilimini yansıtır bu sebepten dolaylı bir etkisi söz konusudur.

  • Editör diyor ki:

   Borsadaki yabancı takasına dikkat ederseniz zaten tercih ettiği yönünde bir trend mevcut. Türkiye piyasası yabancı için ucuz olması sebebiyle şuan ilgi çekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir