fbpx

Uzun Vadeli Yatırım, Hisse Senedi Yatırımı Nedir?

Uzun vadeli yatırım, Hisse senedi yatırımı nedir? uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri nasıl seçilmelidir? uzun vadeli borsa yatırımı

Uzun vadeli yatırım, Hisse senedi yatırımı nedir? uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri nasıl seçilmelidir? en karlı yatırım stratejilerinden olan uzun vadeli borsa yatırımı üzerine tüm detaylar bu yazımızda.

Uzun vadeli yatırım, maalesef tasarruf oranı düşük olan toplumumuzda çok rağbet görmeyen bir yatırım stratejisidir. Türk yatırımcı kitlesi genel itibari ile kısa vadeli yatırım yapma davranışına sahiptir.

Oysaki küçük yatırımcılar için uzun vadeye yayılacak hisse senedi yatırımı doğru seçildiğinde en karlı yatırım türüdür. Uzun vadeli Borsa yatırımı temel motivasyon gereksinimi olarak bol miktarda sabra ihtiyaç duyar.

Yazımızı sonuna kadar dikkatlice okursanız uzun vadeli neye yatırım yapmalı? uzun vadeli yatırım hisseleri hangi kriterlere göre seçilmeli? gibi her sorunuza en gerçekçi cevapları bulabileceğinizden kuşkunuz olmasın.

Uzun Vadeli Yatırım Nedir

Uzun vadeli yatırımın net bir tanımı yoktur. Fakat şahsi fikrimiz ve tecrübemize göre bu süre azami 2-3 yıldan başlamaktadır. Bu süre ve üzerinde belirli yatırım araçlarını elinde bulunduran yatırımcının kar etme olasılığı oldukça fazladır.

Türk yatırımcısının uzun yerine kısa vadeli yatırımları tercih ettiğini başta belirtmiştik. Borsa İstanbul’da yabancıların elinde Hisse senedi bulundurma süreleri ortalama 250 günün üzerindedir. Yerli yatırımcılarda ise bu süre 30 gün civarındadır.

Yerli yatırımcı, yatırım alışkanlığı itibari ile Hisse senetlerini adeta Vadeli işlem piyasası aracı gibi kullanmaktadır. Oysa kısa vadeli yatırım için Vadeli işlemler piyasası, uzun vadeli yatırımlar için ise Hisse senetlerinin tercih edilmesi daha amacına uygundur.

Hisse senetleri, Vadeli işlem piyasası yatırım araçlarına göre bir vade sınırına sahip olmaması ve kaldıraç riski taşımadığı için çok daha güvenlidir. Vadeli işlem piyasası nedir, daha detaylı bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırım Yapılabilecek Hisse Senetleri Nasıl Seçilmelidir

Uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri, belirleme aşamasında ciddi bir araştırma safhası gerektirmektedir. Nasıl yeni bir akıllı telefon veya evinize beyaz eşya alırken araştırma yapıyorsanız kuşkusuz yatırımlarınız için bu saydıklarımızdan çok daha detaylı araştırma yapılması elzemdir.

Uzun vadeli borsa yatırımı için yapacağımız araştırma sırasında Hisse senetlerinde hangi kıstasları göz önünde bulundurmalıyız, şimdi tek tek inceleyelim.

Hisse Senedi Ortaklık Yapısı

Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz konulardan birdir ortaklık yapısı. Hisse senedini alıp ortağı olacağınız şirketin kime yada hangi gruba ait olduğunu bilmeniz önemlidir. Söz konusu Şirket sahibi hakkında internet üzerinden araştırma yapmanızı öneririz.

Marka Bilinirliği

Evinize beyaz eşya alacağınızı düşünün. Adı duyulmamış yaygın servis ağı olan bir markayı mı tercih edersiniz, yoksa tam teşekküllü müşteri ağına sahip bir markayı mı. Marka bilinirliği tam olarak budur.

Adı duyulmamış büyük spekülatörlerin elinde günlük gel gitler yaşayan ani çıkış ve iniş gösteren devamlılığı olmayan hisseler genel itibariyle uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldürmez.

Temettü Verimliliği

Düzenli temettü ödemesi yapan bir şirket, karını yatırımcısı ile paylaşıyor demektir. Bu tür Hisse senetleri uzun vadeli borsa yatırımı düşünenler ve uluslararası büyük fonlar tarafından her zaman tercih sebebidir. Temettü ile ilgili aklınıza takılan sorularınız için ilgili konumuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Temettü verimliliği üzerine Borsa istanbul bünyesinde bulunan Temettü 25 endeksindeki hisseleri incelemeniz yararlı olacaktır. İlgili Endeks hisselerine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca uzun vadeli borsa yatırımı ile ilgili temettü üzerine, zaman içerisinde ödenen temettüleri, ekstra hisse senedi alıma için kullanmak bir çok uzun vade yatırımcısı tarafından tercih edilen akıllıca bir stratejidir.

Düzenli Bedelsiz Sermaye Artırımı

Bedelsiz sermaye artırımı konusuna daha önce değinmiştik söz konusu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İlgili yazımızda bahsettiğimiz üzere düzenli bedelsiz sermaye artırımı yapan hisse senetleri büyüme stratejisi izlemektedir.

Hal böyle olunca uzun vadeli yatırım düşünenler için hisse senedi, düzenli bedelsiz sermaye artırımı yapıyor olması önemli bir kıstastır. Çünkü şirket uzun vadede yeni yatırımlarını sürdürecek ve karlılığını artıracak demektir.

Şirketin Bulunduğu Sektörün Geleceği

Yatırım yapacağınız şirketin içinde bulunduğu sektör üzerine gelecekteki beklentiler yatırımlarınız için hayati önem taşır. Bu noktada ilgili sektör üzerine gelecekteki beklentileri iyi incelemeniz gerekir.

Bir şirketin Hisse senetlerine uzun vadeli yatırım yapmak istiyorsunuz. Araştırma aşamasında ilgili sektörü devletin 10 yıl süre ile vergi avantajı sağlama yada düşük faiz oranına sahip krediler verme kararı aldığını gördünüz. Bu durumda sektörde canlılık olacağı aşikardır.

Uzun Vadeli Borsa Yatırımı Nasıl Avantajlar Sağlar

Uzun vadeli yatırımın en büyük ve temel avantajı zaman içerisinde getirisinin yüksek olmasıdır. Kısa vadeli yatırım kararları genel itibari ile zararla sonuçlanma oranı küçük yatırımcılar için uzun vadeye kıyasla oldukça yüksektir.

Ayrıca bu yatırım stratejisinde yatırım kararları detaylı bir araştırma ve sorgulama sonucunda yapılacağı için temelleri oldukça sağlamdır. Yatırımcı günlük olarak Hisse yorumları veya anlık Borsa ekranı takibi yapmak zorunda kalmayacağı için psikolojik anlamda rahat olacaktır.

Uzun Vadeli Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Uzun vadeli yatırım için temel motivasyonun sabır olduğunu en başta söylemiştik. Yatırımcı psikolojisi olumsuz gelişmelerden çabuk etkilene bilmekte ve olumsuz durumlarda yoğun bir çalışma sonucu oluşturduğu portföyünü anlık karar sonucunda bozabilmektedir.

Bu tarz durumlar yaşamamak için naçizane tavsiyemiz eğer uzun vadeli yatırım kararı aldıysanız hisse forumları ve hisse yorumlarını günlük takip etmemenizdir. Bu noktada elinizde Hisse senedi bulunan şirketlerin haberlerini ve makro ekonomik verileri takip etmeniz yerinde olacaktır.

Bu konuda daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için Borsa istanbul sıfır Tl olur mu? konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. İlgili yazı için tıklayınız.

Bunun haricinde strateji anlamında yapılabilecekleri tek tek ele almak gerekirse şu şekildedir:

Yatırım Sepeti Oluşturmak

“Yumurtaları aynı sepete koyma” sözünü bir çok kişi duymuştur. Borsa camiasında sıkça kullanıla gelmiş bir sözdür bu. Portföy çeşitlendirmesi olası potansiyel riskler için yatırımcıya güven sağlayacaktır.

Portföyünüzdeki bir Hisse senedinde işler yolunda gitmese bile diğerlerinin pozitif olması sizi zararlara karşı koruyacaktır. Bu noktada yatırım sepeti oluşturulması oldukça önemlidir.

Parçalı Alım Stratejisi

Hisse senetlerini tam dip yaptığı noktada alıp en yüksek seviyedeki zirvede satış yapmak muhtemelen her yatırımcının en büyük hayalidir. Ama unutulmamalıdır ki bu durum sadece hayalden ibarettir.

Uzun vadeli yatırım yaparken, yatırım yapmak istediğiniz sermayenizi parçalara bölerek belirli zaman veya fiyat aralıkları belirleyip bu şekilde alım yapmak çok sağlıklı bir stratejidir. Bu sayede ortalama bir maliyetiniz olacaktır.

Krizleri Fırsata Çevirin

Piyasaların doğası gereği Borsalar tarih boyunca hep düşmüş ve yükselmiştir. Kimi zaman bu büyük çöküşler yeni fırsatlar doğurmuş ve peşinde büyük fırsatlar yaratmıştır.

Kendinize bu durumlardan pay çıkarın. Piyasalar düşerken değil ama en azından ya hatırı sayılır derecede düşmüş yada zirvesinden uzaklaştığı zamanlarda parçalı alım stratejisine uygun olarak maliyet edinin.

Fakat unutmamak gerekirki “düşen bıçağın altına el koyulmaz” şeklinde güzel bir sözde vardır. Bu sebeple parçalı alım stratejisi hayat kurtarıcı olabilmektedir.

 1. Pingback: Fiyat Kazanç Oranı Nedir? Ne Anlama Gelir? Rehber | Hisse senedi nedir

 2. Pingback: Yatırım Nasıl Yapılır; Temettü ve Bedelsiz Yatırımı | Hisse senedi nedir

 3. Pingback: Macd Nedir? Macd İndikatörü Nasıl Yorumlanır | Hisse senedi nedir

 4. Sermet diyor ki:

  2019 uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri için bence gerçekten fırsat yılı şu sıralar hisseler sudan ucuz borsa neden düşüyor diye soracağına yatırımcı borsada uzun vadeli yatırım stratejileri edinip uzun vadeli yatırım yapmalı tabi bunun için öncelikle fiyat kazanç oranı ve piyasa değeri defter değerine göre temel hisse değerleri ve oranları anlamında ucuz hisseler belirlenmelidir. Bu analizi yapabilmek için ise piyasa değeri nedir, defter değeri nedir, favök nedir, favök nasıl hesaplanır, fiyat gelir oranı nedir bilmeli hatta defter değerinin altında işlem gören hisse senetleri tespit edilip bunların bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler tercih konusu olmalıdır

 5. Olcay diyor ki:

  Piyasanın tadı tuzu yok 2019 uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri açısından sönük bir yıl olacak gibi hacim yok işlem yok

 6. İhsan diyor ki:

  Ortaklık yapısı ve marka bilinirliği uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri için çok önemli yazılarınızdan faydalanıyoruz elinize sağlık

 7. Yakup diyor ki:

  yıl 2019 uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri hala 4 yıl önceki seviyede bu piyasada yatırım yapılmaz yapmaz kimse

 8. İlhan diyor ki:

  Dolar o kadar yükseldiki uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri çok ucuz kaldı bu borsada alım getirebilir..ytd

 9. Mustafa diyor ki:

  Borsanın özü uzun vade yatırımdır her ne kadar borsada uzun vadeli yatırım stratejileri her yatırımcıya göre değişsede.

 10. aselsan diyor ki:

  Bir aselsan vardı aldığın hisseleri 1 2 yıl sonra karla satabiliyordu yatırımcı uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri içinde en iyisiydi yani düşünün aselsan bu haldeyse

 11. Tuna diyor ki:

  Uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri için seçim kriterlerini bile paylaşmış yazar daha ne yapsın açık açık hisse adı mı versin.

 12. semih diyor ki:

  uzun vadeli yatırım farklı portföy yapılanması gerektirir mesela bir kısım dolarda bir kısım faizde bir kısımda düzenli temettü ödeyen hisseler yer almalı

 13. Kaan diyor ki:

  Editör sadece son yazılarınızdan birisinde sadece temettü ve bedelsiz sermaye artırımını düzenli yapan hisselere yatırım yapılabileceğinden bahsettiniz. Peki sadece bedelsiz ve temettü odaklı yatırım yapmak rasyonel olur mu?

  • Editör diyor ki:

   Kaan bey, Bu şekilde bir yatırım stratejisi izleyenler tabikide var. Fakat bahsettiğiniz yazıdada belirttiğimiz üzere temettü ve bedelsiz verimliliğinin yanında hisseninde derinlemesine analiz edilmesi gereklidir mutlaka.

 14. Val diyor ki:

  Editör sitenizi çok severek takip ediyorum. Emeğinize sağlık benim bir miktar ttrak hissem var 23 lira maliyetim var kardayım ama giderek maliyete yaklaşıyor stoploss koymam faydalı olur mu sizce çok kararsızım

  • Editör diyor ki:

   Uzun vadeli yatırım yaparken dahi stoploss seviyesi belirlenmeden işlem yapmayı hiç bir piyasa profesyoneli tavsiye etmez. Bu noktada stoploss koymanız yararınıza olacaktır.

 15. Alparslan diyor ki:

  Yaklaşık 1 senedir aylık maaşımın 200 lirası ile uzun vadeli hisse senedi yatırımı yaparım, biraz aselsanım var biraz toaso birazda thy şuan için ufak miktar zararım var yazınız benim için motivasyon verici oldu emeğinize sağlık.

 16. Bravo diyor ki:

  Bu yazıyı borsayı merak eden ve yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılara öncelikli olarak okutmak gerektiğini düşünüyorum elinize sağlık.

 17. Balic diyor ki:

  Kısa vadeli işlemlerle paranızı çar çur etmeyin. sonuçta hiç birimiz tahtaları hareket ettirecek kadar büyük fonlar yönetmiyoruz. Alın atın bekleyin 3 5 sene…ytd

  • Editör diyor ki:

   Şuan için ekonominin içinde bulunduğu koşulları değerlendirirsek mevcut makro ekonomik sıkıntılardan etkilenmeyen yada pozitif etkilenen hisse senetleri tercih edilebilir. Yine aynı şekilde özel sektörün yabancı ve yerli para cinsinden borç stoku oldukça yüksek bu sebeple borçsuz şirketler tercih edilebilir.

 18. thyci diyor ki:

  Zamanında 2.30 liradan thy almıştım sonra 3.30 olunca sattım daha sonra al sat yapa yapa %50 kar ettim arada zararlarımda oldu tabi ama en başından beklemiş olsaydım şuan düşmüş fiyatı ile 13 lira siz düşünün

  • Editör diyor ki:

   Kademeli alım stratejisi izlendiği sürece her seviyeden hisse alınabilir çünkü ortalama bir maliyet oluşmuş oluyor.

 19. Elkin diyor ki:

  Yaklaşık 10 11 yıl kadar önce uzun vadeli hisse senedi yatırımı için bir miktar aselsan almıştım şu sıralar biraz ağır aksak ilerliyor ama yıllar içerisinde yaptığım en doğru yatırım olduğuna bizzat şahit oldum günlük işlemlerle speklere para kaptırmaktansa bekleyip ihtiyacın olmayan miktarlar ile yatırım yapmak daha karlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir