fbpx

Yatırım Nasıl Yapılır; Temettü ve Bedelsiz Yatırımı

Yatırım nasıl yapılır? temettü verecek hisseler ve bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler neden tercih edilmelidir. En karlı uzun vadeli yatırım stratejisi nedir? Tüm detaylar bu yazıda.

Yatırım nasıl yapılır? temettü verecek hisseler ve bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler neden tercih edilmelidir. En karlı uzun vadeli yatırım stratejisi nedir? Tüm detaylar bu yazıda.

Yatırım nasıl yapılır? tasarruf açığı yüksek olan ülkemizde belkide en çok üzerinde durulması gereken konuların başında gelmektedir. Türk halkı geleneksek olarak altın, dolar veya gayrimenkul yatırımı yapmaya daha yatkındır.

Gelişen teknoloji ile birlikte Finans piyasalarıda gelişmiş ve yatırım araçları çeşitlenmiştir. Bu çeşitlilik birikim sahiplerinin akıllarında Yatırım nasıl yapılır? sorusu oluşturmuştur.

Bu yazımızda en gelişmiş ve en likit (nakite dönüştürülebilirlik) piyasa olan Borsada hisse senetleri üzerinden nasıl yatırım yapılır konusunu bedelsiz sermaye artırımı ve temettü verimi yüksek hisseler çerçevesinde değerlendireceğiz.

Yatırım Nasıl Yapılır

Modern insan, güvenlik ihtiyacını Finansal olarak kendini güvenceye alma yolu ile karşılamaktadır. Bu durum yatırım gereksinimini doğurmuştur. Günümüzde yatırım yapmanın en kolay, likit ve rasyonel yolu Borsalardan geçmektedir. Borsa ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Yatırımcılar yatırımları için belirledikleri süreye yatırım vadesi denir. Yatırımcılar yatırımları için Bir yıl ve daha üzerinde bir vade belirlemişler ise bu yatırım türüne uzun vadeli yatırım denir. Bir yıldan daha kısa süreli yatırımlara ise kısa vadeli yatırımlar denir.

Dünyada ve ülkemizde popüler bir beklenti olan kısa zamanda kolay yoldan zengin olma isteği çoğu zaman hüsranla sonuçlanmıştır. Bu sebeple bireysel yatırımcılara Borsada yeterince tecrübe sahibi olmadan kısa vadeli al sat hisseleri ile işlem yapmayı tavsiye etmiyoruz.

Yazımızda Yatırım nasıl yapılır sorusuna yukarıda bahsettiğimiz kısa vadeli işlemlerin bireysel yatırımcı üzerindeki riskleri nedeniyle uzun vadeli yatırım çerçevesinde cevap arayacağız. Bu yazımıza ek olarak Uzun vadeli yatırım ile ilgili yazımızı buradan incelemeniz tamamlayıcı olacaktır.

Uzun vadeli yatırım için hisse senedi seçimi muhakkak hayati önem taşımaktadır. Hisse senedi seçimi için bir çok önemli kriter bulunmaktadır. Fakat biz yazımızın devamında bu konuyu Temettü verimliliği ve Bedelsiz sermaye artırımı olmak üzere hisse seçiminin iki mihenk taşı özelinde ele alacağız.

Temettü Veren Hisseler

Temettü ödemesi hisse senedinin yatırımcısı ile kar paylaşımı durumudur. Hisse senedinin temettü ödemesini her yıl düzenli olarak yapılıyor olması yerli ve yabancı bir çok yatırımcı kitlesini tarafından tercih edilme sebebidir.

Büyük emeklilik fonları, hedge fonlar ve uluslararası büyük sermaye sahiplerinin portföyleri içerisinde temettü verimi yüksek hisseler her zaman bol miktarda yer bulurlar.

Yatırımcılar temettü yatırımı ile elinde bulundurdukları hisselerin temettü ödemesi sonrasında eski fiyatına geleceği beklentisinde bulunurlar. Düzenli ve yüksek miktarda temettü veren hisseler yatırımcıları çoğu zaman bu beklentilerinde haklı çıkarır.

Farklı bir yatırım stratejisi olarak ödenen bu temettü bedeli ile aynı hisselerden veya başka hisselerden alım yoluna gidilerek yatırımlar genişletilebilir. Bu yöntemde temettü yatırımcıları tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Temettü ile ilgili son olarak düzenli temettü verecek hisseler çokça rağbet görmeleri sebebiyle emsallerine nazaran daha çabuk prim yapabilirler. Bu durum hisse senedi yatırımcıları açısından fiyat artış kazancı yönünden başka bir avantaj anlamına gelir.

Temettü ile ilgili daha detaylı bilgi için detaylıca incelediğimiz yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bedelsiz Potansiyelli Hisseler

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketin sermayesini ve faaliyet alanını genişletmesi sebebi ile hisse senedi üzerinde karlılık anlamında olumlu etkisinin olduğuna önceki yazılarımızda sıkça değinmiştik.

Yatırımcı açısından bedelsiz sermaye artırımının teorikte hisseye kattığı artı bir değer yoktur. Fakat bedelsiz sermaye artırımı yapacak hisseler borsada bu işlem öncesinde ciddi primler yapmasına sıkça şahit olunmuştur.

Bu noktada bedelsiz potansiyeli taşıyan hisseler hem fiyat artış getirisi hemde faaliyet alanındaki genişlemenin getireceği karlılık artışı ile potansiyel temettü ödemesi ile yatırımcılara fayda sağlamaktadır.

Bedelsiz sermaye artırımı üzerine daha detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca Borsaya kote olan şirketlerin temettü ve bedelsiz sermaye artırımına ilişkin haberlerini KAP’ın ilgili adresi olan buradan takip edebilirsiniz.

Neye Yatırım Yapmalı

Temettü ve Bedelsiz sermaye artırımının getirilerini yukarıda ayrı ayrı ele aldık. Bu bilgiler ışığında bedelsiz ve temettü çerçevesinde aklınızda peki o zaman “neye yatırım yapmalı” sorusunun oluştuğunu az çok tahmin edebiliyoruz.

Bu çerçevede en optimum yatırım stratejisi; düzenli temettü ödeyen ve her yıl olmasa bile en az 5 yılda bir kere bedelsiz sermaye artırımı yapan hisselerin olması kuvvetle muhtemeldir.

Düzenli temettü ödeyen ve bedelsiz sermaye artırımına giden hisse senetleri dışındakilerde muhakkak değişken vadelerde yatırımcısına getiriler sağlamaktadır. Esasında hisse senedi seçiminin bir çok kriteri bulunmaktadır. Temettü ve Bedelsiz bunlardan sadece iki tanesidir.

Bu noktada yazımız boyunca yatırım nasıl yapılır sorusuna yatırımcılar tarafından en çok çelişki yaşanan konulardan olan temettü veya bedelsiz sermaye artırımı çerçevesinde ele aldık.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

 1. Osman diyor ki:

  Enflasyon yüksek ise hisse senedi getirileride artar bu yüzden temettü verimi fazla ve yüksek bedelsiz potansiyeli olan hisseler çokça değer kazanacaktır. Temettü nedir sonuçta kar payı değil mi yüksek enflasyon nedir malın değer kazanması bu durumda en çok mal olan hisseler değer kazanır.

 2. Kuthan diyor ki:

  Türk insanı yatırım nasıl yapılır bilmiyor şirketleri inceleyecek bilanço analizi yapacak hisse senedi seçecek imkan yok varsa yoksa altın alır yastık altına atarız biz kar payı yatırımı nasıl yapılır, temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü ne zaman hesaba geçer haberimiz bile yok

 3. Selçuk diyor ki:

  Merhabalar, hisse senedi nedir sitenizi ilgi ile takip ediyorum temettü nedir, resesyon ve stagflasyon nedir, favök nedir, defter değeri nedir, piyasa değeri nedir, hedge nedir, pmi nedir, manipülatör nedir, bilanço nedir, fiyat gelir oranı nedir gibi piyasanın tüm yapı taşlarını sizi okuyarak öğrendim emeğinize sağlık.

 4. Serhat diyor ki:

  Merhaba uzun vadeli hisse yatırımı yapmak için bir miktar temettü verecek hisseler arasından elimde bulundurduğum var sorum şudur ki temettü nasıl alınır ve bu temettü ne zaman hesaba geçer?

  • Editör diyor ki:

   Serhat bey, temettü nasıl alınır ve temettü ne zaman hesaba geçer gibi kâr payı dağıtımı işlemi ile ilgili tüm detayları temettü nedir başlıklı yazımızda sizler için ele aldık okumanızı öneririz.

 5. Tarık diyor ki:

  hisse senedi nedir sitesi yararlı bir yazı olmuş fakat bizim küçük yatırımcı temettü yatırımı tercih etmiyor günlük al sat hisseleri ile kısa yoldan zengin olma peşinde. bu bakış açımız değişmeden yatırımın amacını doğru kavramadan borsamızın gelişmesi zor ama bizimkilerin temettü nedir, temettü nasıl alınır, temettü ne zaman hesaba geçer, bedelsiz nedir, bedelsiz sermaye artırımı nedir, favök nedir, favök hesaplama nasıl yapılır, haberi yok bunları bilmeden nasıl yatırım yapılır?

 6. Ilgaz diyor ki:

  Artık kimsede borsaya girecek ne para kaldı nede motivasyon hisse senedi fiyatları aşırı ucuz durumda ama borsada alım yok piyasa resmen askıda. 2019 bedelsiz verecek hisseler yada temettü verecek hisseler anlamında bile çok kötü başladı hatta 2019 uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri açısından bile vasat bir yıl piyasa değeri defter değeri, favök oranı ve fiyat kazanç oranları diplerde borsa ucuz hisseler dolu ama alıcı gelmiyor.

 7. Murat diyor ki:

  Bence yatırımcı yatırım nasıl yapılır öğrenirken hangi hissenin hangi veriden etkileceneceğinide iyi bilmeli misal pmı endeksi düşük geldi diyelim hemen sanayi hisselerini hedge etmek gerekir bunu yapabilmek içinde öncesinde pmı endeksi nedir, hedging nedir, varant nedir, viop nedir, opsiyon nedir gibi hem makro ekonomik verilerin ne anlama geldiğini hemde türev ürünleri iyi bilmek gerekir.

 8. Ali diyor ki:

  Hisse senedi nedir sitesi borsa nedir yatırım nasıl yapılır gibi konulardaki yazılarınızı ilgi ile okudum fakat aklıma takılan bir nokta var bu temettü konusunda temettü nasıl alınır bu hususta bir yazınız mevcut mu acaba?

 9. Hido diyor ki:

  Düzenli temettü veren ve bedelsiz açıklayan hisselere yatırım yaparak bireysel emeklilik fon getirileri üzerinde getiri sağlamak mümkün mü?

  • Editör diyor ki:

   Doğru hisse seçimi ile bu pek tabiki mümkün, Bireysel emeklilik fonlarıda sonuç olarak sizin adınıza yatırım yapıyor. Burada esas kıstas araştırarak doğru hisseleri bulmaktır.

 10. veciz diyor ki:

  Yazılarınız motivasyon veriyor elinize sağlık bende düzenli temettü ödeyen hisselere yatırım yapacağım allah nasip ederse

 11. Deniz diyor ki:

  Yatırım nasıl yapılır biliyor musunuz? sabırlı olarak. Bizim Türk halkı olarak sabrımız yok bu gün koyduğumuz parayı yarın 5 katı olarak almak istiyoruz önce bilinç değişmeli

 12. Rahvan diyor ki:

  Bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler her zaman defansif nitelik taşır uzun vadede genelde yatırımcısını memnun bırakır

 13. Yatırımkoçu diyor ki:

  Bazı şirket gruplarının hisseleri düzenli temettü ödüyor özellikle bu holdinglere bağlı şirketler bu tür yatırımlar için çok elverişli

 14. güven diyor ki:

  2011 yılında brisa almıştım bedelsiz sermaye artırımı sürecinde hisse kendini 3e katladı hala elimde bir miktar tutarım

 15. ejder diyor ki:

  bankaların çoğu temettü vermeyecek zararına kredi vermenin sonu bu işte garan temettü vermeme kararı almış hayırlı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir